Esityksen tarkoituksena on toteuttaa hallitusohjelman mukainen linjaus vesihuollon turvaamisesta ja vesivarojen kansallisessa hallinnassa pitämisestä. Esitys tavoittelee vesihuoltolakiin muutoksia, joiden mukaan kunta ei saisi myydä vesihuoltoon liittyvää omistustaan eikä vesihuoltolaitoksen omistus saa siirtyä yksityiselle. Kunnalle annettaisiin etuosto-oikeus yksityisomisteisten vesihuoltolaitosten kaupoissa.
Anne Rintamäki ei havainnut mietinnössä vastalauseita, joten hän olettaa, että kaikki eduskuntapuolueet ovat esityksen tahtotilaan tyytyväisiä. Hän on itsekin tyytyväinen siihen, että tällaisen tärkeän aiheen parissa Suomen eduskunta näyttäisi puhaltavan yhteen hiileen. Hän muistelee, että perussuomalaiset saivat jonkin verran kuulla, varsinkin alkukaudesta, kyseenalaistamista tästä kyseisestä aiheesta.
– No, tässä se nyt on. Se, mikä hallitusohjelmaan on kirjattu, pyritään kyllä saamaan tehdyksi, se vain ottaa aikansa, Rintamäki sanoo.
Vesihuolto ei saa joutua ulkomaisiin käsiin
Perussuomalaiset on jo pitkään vastustanut vesihuollon yksityistämistä ja ollut sitä mieltä, että vesivarojen tulee säilyä kansallisessa omistuksessa. Rintamäki muistuttaa, että vesihuolto on kriittinen infrastruktuuri, jota ei voida antaa ulkomaisten käsiin. Vesihuollon tulee olla Suomen valtion ja sitä kautta Suomen kansan hallussa ja päätösvallassa. Tämä on Suomen kansallinen etu.
– Jälleen kerran on syytä mainita Ukrainan tilanteen tuoma epävarmuus — miten meidän vesihuollollemme olisi vaarassa käydä, jos sota ja tai jokin muu suuri katastrofi iskisi Suomeen ja vesihuolto olisi vaikkapa kiinalaisten hallussa, Rintamäki pohtii ja jatkaa:
– En halua edes spekuloida pidemmälle, eikä tarvitsekaan enää. Tilanne onneksi nyt korjataan.
Esitys on kustannustensa arvoinen
Rintamäki luettelee muitakin esityksen vaikutuksia: se edistää alueellista vesihuoltoyhteistyötä, parantaa vesihuollon talouden ja suunnittelujärjestelmän toimivuutta sekä selkiyttää vesihuoltolaitosten toiminta-alueen määrittämistä. Myös vesihuollon maksujen kustannuskattavuutta ja läpinäkyvyyttä parannetaan ja lainvalvontaa tehostetaan. Yhdyskuntajätevesidirektiivin täytäntöönpanemiseksi lisätään sääntö, joka velvoittaa taajamat liittymään vesihuoltolaitoksen jätevesiviemäriverkostoon.
– Esitykselle on arvioitu vaikutuksia kunnille, vesihuoltolaitoksille sekä asiakkaille. On totta, että lyhyellä aikavälillä ainakin maltillisia kustannuksia ja lisää työtä saattaa syntyä, Rintamäki muistuttaa ja jatkaa:
– Suuressa kuvassa ja hieman pitemmällä aikavälillä esitys on kuitenkin niiden arvoinen ja enemmänkin.