

Pexels/Kat Jayne
Rochdalen groomaajat yhä Britanniassa karkotuspäätöksestä huolimatta
Rochdalen laajasta lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön liittyneestä rikossarjasta tuomitut pakistanilaismiehet asuvat yhä kaupungissa kaikessa rauhassa, vaikka heidät olisi pitänyt karkottaa maasta jo vuosia sitten. Eräs uhriksi joutuneista tytöistä pitää tätä täydellisenä petoksena hyväksikäytettyjä tyttöjä kohtaan. Grooming-jengien etnisistä taustoista tehty tutkimus salattiin yleisöltä. Asiasta kertovat brittimediat.
Manchesterin lähellä Keski-Englannissa sijaitsevassa Rochdalen kaupungissa tapahtui vuosina 2008-12 laaja rikossarja, jossa kymmenet nuoret tytöt joutuivat seksuaalisen hyväksikäytön uhreiksi. Uhreja oli ainakin 47 ja he olivat enimmäkseen 13-15-vuotiaita, valkoisia brittityttöjä. Hyväksikäyttäjät olivat pakistanilaistaustaisia, 24-59-vuotiaita miehiä.
Nyt on käynyt ilmi, että ainakin kolme miehistä on palannut Rochdaleen kärsittyään vankeustuomionsa ja asustelee siellä kaikessa rauhassa, vaikka heidät on määrätty karkotettaviksi jo vuosia sitten. Grooming-jengin uhriksi joutunut tyttö pitää hyvin ahdistavana sitä, että eräs hyväksikäyttäjistä asuu hänen lähellään.
– Minä luulin, että Theresa May hoiti hänen karkotuksensa, joten miksi mies on yhä täällä, tyttö kysyy Mirror-lehdessä.
Kansalaisuus peruutettiin mutta karkotus venyy
Nyt kyseessä olevat kolme miestä vangittiin vuonna 2012. He saivat lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä 6-9 vuoden tuomiot, jotka he ovat jo suorittaneet. Vankilasta vapauduttuaan nämä nyt noin viisikymppiset pakistanilaismiehet palasivat Rochdaleen, jossa he ovat arvostettuja muslimiyhteisön jäseniä. Yksi miehistä on viiden lapsen isä, joka on aiemmin opettanut paikallisessa moskeijassa.
Miehet olivat aiemmin Pakistanin ja Britannian kaksoiskansalaisia, mutta heidän brittikansalaisuutensa on peruutettu. Miehet tekivät kansalaisuuden peruuttamisesta valituksen, koska heidän mukaansa se loukkasi heidän ihmisoikeuksiaan. Valitus kuitenkin kaatui oikeudessa vuonna 2018.
Yksi miehistä valitti jopa Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen, koska hänet tuominnut valamiehistö koostui kokonaan valkoisista, joten hän ei mielestään saanut reilua oikeudenkäyntiä. EIT hylkäsi valituksen, kertoo Guardian-lehti.
Nyt tilanne on siis se, että hyväksikäytön uhrit ovat olleet siinä uskossa, että miehet on karkotettu Pakistaniin jo vuosia sitten, mutta näin ei kuitenkaan ole tapahtunut. Mahdollisesti karkotusprosessiin liittyvä valituskierre jatkuu yhä.
Tutkimus grooming-jengien etnisyydestä salattiin
Vuonna 2018 silloinen sisäministeri Sajid Javid määräsi tehtäväksi tutkimuksen grooming-jengien etnisistä taustoista. Tutkimuksen tulokset kuitenkin salattiin.
Yli 120 000 brittiä allekirjoitti parlamentille osoitetun vetoomuksen, jossa vaadittiin tutkimuksen tulosten julkaisemista. Boris Johnsonin hallitus kuitenkin kieltäytyi julkaisemasta tutkimusta. Sisäministeriön antamassa vastauksessa korostetaan, että hyväksikäyttö on hyväksikäyttöä, ja että ”lasten hyväksikäyttäjiä on kaikenlaisia ja he edustavat eri ikäryhmiä, yhteisöjä, etnisyyksiä ja uskontoja”.
On kuitenkin ilmeistä, että grooming-jengien toimintaan liittyy selvä etninen ulottuvuus. Northumbrian poliisipäällikkö Steve Ashman kommentoi Independentille aiemmin, ettei asiassa päästä pakoon siltä tosiasialta, että suurin osa hyväksikäyttäjistä on maahanmuuttajataustaisia. Tekijöiden lähtömaiden joukko on kirjava – Pakistan, Bangladesh, Iran, Irak, Kurdistanin alue, Turkki, Albania ja Itä-Eurooppa.
Rasistisia rikoksia
Entinen syyttäjälaitoksen ylin johtaja lordi Ken Macdonald sanoi BBC:n ohjelmassa 2017, että grooming-rikoksia tulisi käsitellä ”pohjimmiltaan rasistisina” rikoksina.
Hän kertoi myös, että ”tietyissä yhteisöissä” on ongelmana se, että niiden miehet pitävät nuoria, valkoisia tyttöjä ”ihmisroskana, jota voi käyttää seksuaalisiin tarkoituksiin”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ken Macdonald kansalaisuuden peruuttaminen Rochdale karkottaminen alaikäisten seksuaalinen hyväksikäyttö EIT Boris Johnson grooming Pakistan Sajid Javid Euroopan ihmisoikeustuomioistuin Kaksoiskansalaisuus Theresa May Ihmisoikeudet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEA:n kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













