Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ronkainen: Perussuomalaiset jarrutti hurjimpia visioita liikenneuudistuksessa

24.03.2017 |12:17

Liikenne- ja viestintävaliokunta on saanut valmiiksi mietinnön liikenteen palveluista. Hallituksen esitys muuttui valiokuntakäsittelyssä aina nimeä myöten. Teimme kovasti töitä, jotta liikenneministeriön tavoittelema muutosvauhti ei yltynyt sakkovauhtiin, toteaa valiokunnan jäsen, perussuomalaisten Jari Ronkainen.

– Jo ennen hallituksen esityksen tuloa eduskuntaan torppasimme villeimmät unelmat uber-yhteiskunnasta. Täytyy olla malttia ja ymmärrystä maamme erilaisille olosuhteille. Perussuomalaiset haluaa pitää koko maan asuttuna ja toimintakykyisenä.

Rehellisen yrittäjän kyydissä

Perussuomalaiset piti huolen, että taksiliikenne säilyy jatkossakin luvanvaraisena ja yrittäjän kotipaikka voi olla vain Suomi. Kaikilla kuljetukseen käytetyillä ajoneuvoilla täytyy olla ammattiliikenteen vakuutus. Taksien määrää ei enää rajoiteta ja yrittäjyydelle ei ole jatkossa kokemusvaatimuksia, mutta muuten ala säilyy luvanvaraisena.

– Asiakas tietää olevansa rehellisen yrittäjän kyydissä, kun kuskilla on kulkuneuvossaan luvat näkyvillä, kuten tähänkin asti, Ronkainen painottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää