
Ruohonen-Lerner: ”Talletussuojajärjestelmä toisi uskoa lähinnä niihin jäsenvaltioihin, joissa hälytyskellojen pitäisi oikeasti soida”
Euroopan talous- ja rahaliiton EMU:n peruspilareista käytiin tänään kiivasta keskustelua europarlamentin täysistunnossa Strasbourgissa. Äänestykseen tuodussa pankkiunionin vuosikertomuksessa tuettiin siirtymistä koko euroalueen kattavaan talletussuojajärjestelmään. Tämä oli liikaa perussuomalaisten europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lernerille.
– Ollaanko tässä nyt taas kerran tilaamassa lisää laskuja Etelä-Euroopasta? Voin taata, että niitä alkaa tulla, jos euroalueen laajuinen talletussuojajärjestelmä otetaan käyttöön, Ruohonen-Lerner sanoi puheenvuorossaan.
Pakkisektorit hyvin erilaiset
Yhteistä talletussuojaa ajavien parlamentaarikkojen mukaan yhteisvastuullisuus palauttaisi kansalaisten luottamuksen pankkisektoriin ja estäisi talletuspaon mahdollisessa kriisitilanteessa. Ruohonen-Lerner pitää tätä hyvänä päämääränä, mutta se ei kuitenkaan muuta sitä tosiasiaa, että pankkisektorit pohjoisessa ja etelässä ovat hyvin erilaiset. Myös riskit ovat erilaiset.
– Talletussuojajärjestelmä toisi vakautta ja uskoa lähinnä niihin jäsenvaltioihin, joissa hälytyskellojen pitäisi oikeasti soida, Ruohonen-Lerner kertoi parlamentille.
Lausunto herätti vastustusta etenkin Etelä-Euroopan maissa.
– Kun te puhutte eteläisten maiden laskujen maksamisesta, ajatelkaa myös siirtoja etelästä Keski-Eurooppaan, vaikkapa Saksaan. Miljardeja veronmaksajien euroja on pumpattu Saksalaisiin pankkeihin, portugalilainen europarlamentaarikko Marisa Matias vastasi.
Tukea saksalaiskollegoilta
Ruohonen-Lerner sai tukea näkemykselleen muun muassa saksalaisilta kollegoiltaan, jotka olivat yhtä lailla huolissaan riskien epätasaisesta jakautumisesta.
Komission hiljattain esittelemä eurooppalainen talletussuoja on yksi pankkiunionin kolmesta peruspilarista. Muita välineitä ovat valvontamekanismi ja kriisinratkaisumekanismi.
Pankkiunionin vuosikertomus 2015 hyväksyttiin parlamentissa tänään äänin 351 puolesta, 112 vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












