

LEHTIKUVA
Ruohonen-Lerner: ”Vaadin järeitä toimia veronkierron estämiseksi”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmässä tänään vieraillut europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner vaatii järeitä toimia veronkierron estämiseksi.
– Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä komission esitys yritysten verotietojen vaihtamiseksi. Hyvä, että komissio on ryhtynyt toimiin ja veronkiertoa aletaan suitsimaan. Tämä on ensimmäinen askel. Toivottavasti saamme jo pian esityksen, jossa verotietojen vaihto koskee vielä laajempaa osaa yrityksistä ja verotiedot ovat myös kansalaisten nähtävissä. Tähän pitää pyrkiä, Ruohonen-Lerner toteaa.
”Kreikan rikkaimmille veronmaksu lähes vapaaehtoista”
Komission esitys koskee yrityksiä, joiden liikevaihto ylittää 750 miljoonaa euroa vuodessa. Esityksen mukaan yritysten verotietojen vaihto olisi vain veroviranomaisten välillä tapahtuvaa.
– Seitsemässä kuukaudessa europarlamentissa olen oppinut ainakin sen, miten yhteen sovittamattomat unionin jäsenmaiden verokäsitykset ja –järjestelmät ovat: britit eivät halua henkilökohtaisia verotietojaan julkisiksi. Se olisi tirkistelyä. Kreikan rikkaimmille veronmaksu on lähes vapaaehtoista. Belgiassa alle sadan asunnon vuokratuloista ei tarvitse maksaa veroa. Miten voimme ikinä päästä minkäänlaiseen yhteisymmärrykseen esimerkiksi suhtautumisessa veronkiertoon? Ruohonen-Lerner ihmettelee.
Kaikki yritykset veronmaksun piiriin
Ruohonen-Lerner muistuttaa tapaus Mehiläisestä. Kun yhtiön veronkierto paljastui, yritys alkoi maksaa veroja Suomeen. Pelko maineen ja asiakkaiden menetyksestä oli liian suuri.
– Avoimuudella saamme suuret ja pienet yritykset samalla viivalle. Nyt suuryrityksillä on tehokkaat keinot verojen välttelyyn, pienyritykset eivät pysty vastaaviin järjestelyihin. Meidän on tuotava kaikki yritykset samalle viivalle eli veronmaksun piiriin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Terho höykytti veronkiertäjiä – ”kuvottavaa korruptiota ja viheliäistä vapaamatkustamista”

Pankkeja kritisoitiin veroparatiisi-kytkennöistä
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää