

LEHTIKUVA
Ruohonen-Lerner: Veropetoksilla rahoitetaan terrorismia myös Pohjoismaissa
Euroopan parlamentin talousrikoksia, veropetoksia ja veronkiertoa käsittelevä TAX3-erikoisvaliokunta keskusteli torstaina 28.6. EU:n alueella tapahtuvista arvonlisäveropetoksista. Vuonna 2016 noin 160 miljardia euroa arvonlisäveroa jäi keräämättä, mikä vastaa EU:n vuosibudjettia. Arvonlisäveropetosten osuuden on arvioitu olevan summasta 60 miljardia euroa. Osa tästä rahasta valuu ISIS:in ja al Qaedan kaltaisten terroristijärjestöjen toimintaan.
Vuodesta 2009 lähtien arvonlisäveropetoksia tutkinut toimittaja Bo Ekjaer kertoi tilaisuudessa Tanskan yleisradioyhtiö DR:n paljastuksesta, jonka mukaan Tanskassa alv-petosten tekemiseen on osallistunut terroristijärjestöihin kytköksissä olleita henkilöitä. Terroristijärjestöjen riveihin Syyriaan lähteneistä radikalisoituneista Tanskan kansalaisista huomattavan suuri osa on toiminut eri tanskalaisyritysten johdossa.
Alv-petoksia oli tehtailtu yrityksillä, jotka myivät eteenpäin mm. autoja, elektroniikkaa, juustoa, kananlihaa ja virvoitusjuomia.
Terroristijärjestöt riippuvaisia jatkuvasta rahoituksesta
Ekjaerin selvitys paljasti laajan islamistisen verkoston, joka oli levittäytynyt moneen Euroopan maahan. Verkostolla oli kytköksiä esimerkiksi Isossa-Britanniassa, Espanjassa, Ruotsissa ja Hollannissa. Osa verkoston jäsenistä on saanut sittemmin surmansa, ja osa on pidätetty.
Terroristijärjestöt ovat riippuvaisia jatkuvasta rahoituksesta. Varoja tarvitaan palkkojen maksamiseen, logistiikkakuluihin, taistelijoiden koulutukseen ja propagandaan. Europolin arvion mukaan noin kymmenen prosenttia järjestöjen tuloista menee terrori-iskujen rahoittamiseen.
Vuosibudjetti jopa kaksi miljardia dollaria
Terrorismiin käytetyt summat ovat kasvaneet valtaviksi. Esimerkiksi ISIS mainosti vuonna 2015, että sen vuosibudjetti on kaksi miljardia dollaria. Summan arvioidaan kuitenkin romahtaneen 80 prosentilla, kun terroristijärjestö on menettänyt alueita, joista se sai öljynmyyntituloja.
– Terrorismin rahoitukseen ja samalla alv-petoksiin on pystyttävä puuttumaan tehokkaammin. Kun terroristijärjestöjen rahahanat tukitaan, niiden toiminta ainakin vaikeutuu, valiokunnan jäsen Pirkko Ruohonen-Lerner (PS/ECR) kommentoi heti kokouksen jälkeen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Erdoğan otti murskavoiton tuplavaaleissa, ja ”Allahu akbar” alkoi kaikua Saksan toreilla – lelu-Ramikin helpottunut

Niikko: On oikein, että Suomi osallistuu ISIL:n vastaiseen toimintaan

Tavio: EU-huippukokouksen turvapaikkapoliittinen päätös on mahalasku, ei palvele Suomen vaan muiden maiden etua
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää