Ruotsidemokraattien kannatus selvässä kasvussa

01.03.2018 |15:16

Ruotsidemokraattien kannatus on noussut torstaina julkaistussa mielipidetutkimuksessa 17,3 prosenttiin. Siinä on vajaan prosenttiyksikön verran lisäystä kuukauden takaiseen lukemaan verrattuna. Tutkimuksen tilanneen TV 4:n analyysissa ruotsidemokraatit ovat vieneet kannattajia erityisesti maltillisen kokoomuksen piiristä.

Keskustan kannatus lisääntyi jonkin verran ja myös sen oletetaan Expressen-lehden mukaan vieneen kannatusta kokoomukselta. Keskustan kannatus on noussut puoli prosenttiyksikköä 9,4 prosenttiin.

Kokoomuksen kannatus oli TV 4:n mittauksessa 23,7 prosenttia ja hallituspuolue sosiaalidemokraattien 27,4 prosenttia. Hallituspuolue vihreät huojuu aivan valtiopäivien äänikynnyksellä 4,1 prosentin lukemalla ja kristillisdemokraattien 2,9 prosentin tuloksella ei valtiopäiville edes pääsisi, jos vaalit pidettäisiin nyt.

Ruotsin valtiopäivävaaleihin on enää puolisen vuotta aikaa. Vaalit järjestetään 9. syyskuuta.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
6.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää