Ruotsin mallia pukkaa: Pistoolit puhuivat helsinkiläislähiössä

13.04.2019 |19:59

Helsingin Kannelmäessä ammuskeltiin perjantain ja lauantain välisenä yönä. Iltalehden saamien tietojen mukaan alueelta kuultiin useita laukauksia puoli neljän jälkeen aamuyöllä ja poliisi meni paikalle järeästi aseistautuneena usean yksikön voimin.

Paikalla oli useita henkilöitä ja poliisi on ottanut kiinni kaksi miestä. Poliisilla on myös hallussaan kaksi tiettävästi tapahtumaan liittyvää käsiasetta. Poliisi tutkii tapausta vaaran aiheuttamisena ja ampuma-aserikoksena. Poliisi ei kommentoi kiinniotettuihin henkilöihin liittyviä tietoja.

Laukaukset ammuttiin Sitratorilla, joka on symbolisesti myös Helsingin väestöllinen keskipiste. Kannelmäki on eräs Suomen maahanmuuttajavaltaisimmista lähiöistä, jonka asukkaista vähintään joka neljäs on muualta tulleita.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari

29.04.2026 |10:42
10.
Suomen uutiset logo

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa

30.04.2026 |13:02

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää