Ruotsin turvallisuuspoliisi Säpo varoittaa: koululaisia yritetään radikalisoida Gävlessä

27.12.2019 |12:53

Ääriainesten verkosto kokoontuu gävleläisen Nya Kastet -vapaakoulun tiloissa. Koulussa käyttää todellista valtaa Riyad Abdulkarin Jassim – eli radikaali imaami Abu Raad. Näin väittää turvallisuuspoliisi Säpo ja varoittaa kouluvirastoa oppilaiden mahdollisesta värväämisestä väkivaltaan.

SVT on saanut haltuunsa lausunnon, jossa Säpo käsittelee gävleläisen Nya Kastet -koulun opetusta ja siihen mahdollisesti liittyviä kyseenalaisia piirteitä. Raportin mukaan lapset saattavat opetuksen myötä radikalisoitua ja tulla vedetyksi mukaan väkivaltaisen ääriliikkeen toimintaan. Kouluvirasto on ottanut varoituksen vakavasti.

Vastakkaisia näkemyksiä

-Kyseeseen voi tulla tulla jopa koulun toimiluvan peruuttaminen, sanoo kouluviraston vt pääjohtaja Jukka Kuusisto SVT:lle.

-Oma selvityksemme valmistuu tammi-helmikuussa, Kuusisto tarkentaa.

Nya Kastet -koulun edustaja pitää Säpon varoituksia harhaanjohtavina.

-Niissä ei ole mitään perää. Vuoden 2018 aikana kouluvirasto syynäsi toimintamme tiheällä kammalla, eikä löytänyt huomauttamista, sanoo Nya Kastet -koulun johtaja Rabie Karam.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
5.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15
7.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59
8.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja puntaroi kuolemanrangaistuksen syvintä olemusta

02.02.2025 |14:42

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää