SAK:n hallitukselta vihreää valoa kilpailukykysopimukselle

07.03.2016 |12:56

SAK:n hallitus on alustavasti päättänyt alustavasti hyväksyä kilpailukykysopimuksen. Järjestön hallitus päätti asiasta tänään aamulla. Päätös hyväksymisestä syntyi äänin 14-5.

Vastaan äänestivät ainakin Auto- ja kuljetusalan liitto AKT, Rakennusliitto ja Palvelualojen ammattiliitto PAM, Suomen Elintarviketyöläisten liitto SEL ja stuerttien ja lentoemäntien SLSY. Rakennusliitto äänesti tyhjää.

SAK on äänestystuloksen perusteella valmis aloittamaan neuvottelut Suomen mallista, jossa syksyllä 2017 palkkojen tason määrittelisi vientisektori .

SAK:n puheenjohtaja Lauri Lylyn mukaan neuvottelutuloksen kattavuus on noin 80 prosenttia palkansaajakentästä ja 60 prosenttia SAK:sta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
4.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon

08.08.2026 |13:32
8.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää