
Saksan eurovastainen ”professoripuolue” AfD levittäytyy länteen
Vaihtoehto Saksalle -puolue (AfD, Alternative für Detschland) on saavuttanut ensimmäiset edustuspaikkansa entisen Länsi-Saksan alueella. Professoripuolueeksi kutsuttu AfD saavutti 6,1 prosentin äänisaaliin Hampurin vaaleissa. AfD:n ohjelma on eurovastainen ja maahanmuuttokriittinen. Saksan liittopäivien suurin puolue CDU kärsi vastaavasti 6,1 prosenttiyksikön pudotuksen.
Hampurin suurimpana puolueena säilyy sosialidemokraattinen SPD, mutta se menetti yksinkertaisen enemmistön. SPD joutunee turvautumaan vihreiden apuun.
Saksi-osavaltion johtaja, ja puolueensa äänekäs maahanmuuttokriitikko Frauke Petry totesi, että puolueen linjaukset maahanmuuton suitsemisen suhteen tuottivat edustuspaikat Hampurissa. Petry korosti AfD:n aihepiireistä kansallisen turvallisuuden merkinneen paljon vaalituloksessa. Maahanmuuton lisäksi hän mainitsi islamin uskontoa kohtaan asetettujen AfD:n kantojen tuoneen puolueelleen menestystä.
Puolueen johto arastelee vielä maahanmuuttokannoissaan. Puolueen puheenjohtaja, Suomessakin äskettäin vieraillut Bernd Lucke haluaisi keskittyä maahanmuuttoasioiden sijaan euro- ja talouskysymyksiin.
Merkelin CDU menettämässä jalansijaansa
Saksan liittokansleri Angela Merkel on kiperän paikan edessä. Financial Times kertoo, ettei ainoassakaan Saksan kymmenestä suurimmasta kaupungista ole enää CDU-vetoista paikallishallintoa.
Lehti huomauttaa, ettei osavaltiovaalien heikko menestys muuta liittopäivien rakennetta. Vaalitappiot antavat kuitenkin Merkelille hälytyssignaalin, että valta voi vaihtua seuraavissa liittopäivävaaleissa.
FT aprikoi CDU-edustajien vaativan tiukempaa asennoitumista maahanmuuttoon saadakseen äänivuodot tukittua AfD:n suuntaan. Viime vuonna Saksa kiristi sosiaaliturvan myöntämisen perusteita maahanmuuttajille. Nyt keskustelu on siirtynyt turvapaikkahakemuksien tiukempaan seulontaan.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.












