
Saksan eurovastainen “professoripuolue” AfD levittäytyy länteen
Vaihtoehto Saksalle -puolue (AfD, Alternative für Detschland) on saavuttanut ensimmäiset edustuspaikkansa entisen Länsi-Saksan alueella. Professoripuolueeksi kutsuttu AfD saavutti 6,1 prosentin äänisaaliin Hampurin vaaleissa. AfD:n ohjelma on eurovastainen ja maahanmuuttokriittinen. Saksan liittopäivien suurin puolue CDU kärsi vastaavasti 6,1 prosenttiyksikön pudotuksen.
Hampurin suurimpana puolueena säilyy sosialidemokraattinen SPD, mutta se menetti yksinkertaisen enemmistön. SPD joutunee turvautumaan vihreiden apuun.
Saksi-osavaltion johtaja, ja puolueensa äänekäs maahanmuuttokriitikko Frauke Petry totesi, että puolueen linjaukset maahanmuuton suitsemisen suhteen tuottivat edustuspaikat Hampurissa. Petry korosti AfD:n aihepiireistä kansallisen turvallisuuden merkinneen paljon vaalituloksessa. Maahanmuuton lisäksi hän mainitsi islamin uskontoa kohtaan asetettujen AfD:n kantojen tuoneen puolueelleen menestystä.
Puolueen johto arastelee vielä maahanmuuttokannoissaan. Puolueen puheenjohtaja, Suomessakin äskettäin vieraillut Bernd Lucke haluaisi keskittyä maahanmuuttoasioiden sijaan euro- ja talouskysymyksiin.
Merkelin CDU menettämässä jalansijaansa
Saksan liittokansleri Angela Merkel on kiperän paikan edessä. Financial Times kertoo, ettei ainoassakaan Saksan kymmenestä suurimmasta kaupungista ole enää CDU-vetoista paikallishallintoa.
Lehti huomauttaa, ettei osavaltiovaalien heikko menestys muuta liittopäivien rakennetta. Vaalitappiot antavat kuitenkin Merkelille hälytyssignaalin, että valta voi vaihtua seuraavissa liittopäivävaaleissa.
FT aprikoi CDU-edustajien vaativan tiukempaa asennoitumista maahanmuuttoon saadakseen äänivuodot tukittua AfD:n suuntaan. Viime vuonna Saksa kiristi sosiaaliturvan myöntämisen perusteita maahanmuuttajille. Nyt keskustelu on siirtynyt turvapaikkahakemuksien tiukempaan seulontaan.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.