

Kuvakaappaus Sebastian Tynkkysen videolta. / Kuvakaappaus, FB
Senegalissa syntynyt mies yritti polttaa koulubussissa elävältä 51 lasta – suomimedia kuittasi asian pikku-uutisella
ITALIA, MILANO | Senegalissa syntynyt mies yritti polttaa elävältä 51 lasta. Miehen mukaan teko oli suora kosto kaikkien Välimerellä hukkuneiden lasten puolesta. Poliisin ripeät toimet estivät suurtragedian. Kukaan ei menehtynyt iskussa. Syyttäjä miettii useiden rikosnimikkeiden lisäksi sitä, täyttääkö teko terrori-iskun tunnusmerkit. Tapauksesta uutisoivat BBC, brittilehti Telegraph ja italialainen uutistoimisto Ansa. Suomalaiset mediat eivät syystä tai toisesta noteeranneet asiaa erityisen korkealle.
Hirmuteko alkoi, kun teosta epäilty 47-vuotias Ousseynou Syn oli määrä kuljettaa kaksi luokallista oppilaita liikuntatapahtumaan. Hän kuitenkin poikkesi reitiltä ja kaappasi kuljettamansa ajoneuvon. Sy uhkasi kuljettamiaan lapsia veitsellä.
Sy määräsi kyydissä olleen opettajan sitomaan lasten kädet nippusiteillä. Opettaja kuitenkin kiinnittí siteet löysästi, jotta lapset pääsisivät myöhemmin irti. Sy oli myös takavarikoinut lasten puhelimet. Eräs poika oli kuitenkin onnistunut piilottamaan puhelimensa. Hän soitti vanhemmilleen ja he puolestaan ilmoittivat asiasta poliisille.
Yritti polttaa lapset elävältä
Sy oli lasten kertomusten mukaan uhannut polttaa kaikki elävältä bensiinin avulla.
– Hän sanoi menettäneensä kolme lasta, ja että monet lapset menehtyvät Välimerellä, joten meidänkin tulee kuolla polttamalla. Pelkäsin kuolevani, eräs lapsi kertoi tapahtumista.
Syn mielestä Välimeren hukkumiskuolemat olivat Italian varapääministerien Matteo Salvinin ja Luigi Di Maion syytä, eikä suinkaan laittomia ihmissalakuljetusta ja merikelvottomia aluksia käyttävät rikolliset.
Poliisi pysäytti linja-auton ja pelasti lapset
Poliisi onnistui pysäyttämään auton tiesululla.
Linja-auton pysähdyttyä Sy valeli ajoneuvoa bensiinillä ja sytytti bussin palamaan. Poliisi onnistui evakuoimaan kaikki lapset rikkomalla bussin takaikkunan.
Sytä epäillään ainakin kidnappauksesta, massamurhan yrityksestä, tulipalon sytyttämisestä ja pidätyksen vastustamisesta. Syyttäjä miettii vielä mahdollista terrorismisyytettä.
Salvini ihmetteli, miten aiemmin rikoksista tuomittu mies oli voinut toimia lasten kuljettajana. Sy on tuomittu aiemmin alaikäisen hyväksikäytöstä ja juopuneena ajamisesta. Ajokieltonsa aikana Sy oli siirtynyt sairauslomalle, eikä hänen työnantajansa siten tiennyt ajokiellosta.
Viime syyskuussa säädetyn lain mukaan Sy voi menettää Italian kansalaisuutensa, minkä hän oli saanut vuonna 2004.
Sebastian Tynkkynen: lasten turvallisuus etusijalle
Suomalaisia viestimiä lasten massamurhayritys ei juuri kiinnostanut. Yle, HS ja STT kuittasivat asian pikku sähkeenä. MTV3 ja IS julkaisivat hieman laajemman jutun.
Perussuomalainen Oulun kaupunginvaltuutettu Sebastian Tynkkynen sen sijaan julkaisi keskiviikkona Facebookissa videon, jossa hän kuvaili tapahtumia, ja vaati suomalaispäättäjiä laittamaan lasten turvallisuuden monikulttuurin edistämisen edelle.
https://www.facebook.com/officialsebastiantynkkynen/videos/vb.427285253988672/2236389063090146/?type=2&theater
Hän haluaa Suomen ja muun Euroopan rajakontrolliin puhtia. Tynkkynen muistuttaa, että Italian viime kesästä vallassa ollut hallitus on onnistunut pysäyttämään ihmissalakuljetuksen Italiaan.
Tynkkynen kertoo videolla, että Lähi-idän ja Afrikan maiden ongelmia on tehokkaampaa ratkoa näissä maissa kuin sallimalla laiton maahanmuutto Eurooppaan.
SU Työryhmä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ousseynou Sy Matteo Salvini Luigi Di Maio Ihmissalakuljetus Sebastian Tynkkynen Väkivalta Terrorismi Italia
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.