Simon Elo kiittää politiikan ”Viimeistä Mohikaania”

05.03.2017 |10:10

Kaksikymmentä vuotta laivan kapteenina politiikan myrskyissä on uskomaton uhraus ja kunnioitettava teko demokratian hyväksi. En usko, että näemme enää samanlaista puoluejohtajaa. Viimeinen Mohikaani. Lämmin kiitos Timo isänmaan ja aatteen hyväksi tekemästäsi työstä. Näin kirjoittaa kansanedustaja Simon Elo (ps.) blogissaan väistymisestään tänään ilmoittaneesta Timo Soinista.

– Kahdenkymmenen vuoden aikana Perussuomalaiset on noussut prosenttipuolueesta Suomen eduskunnan toiseksi suurimmaksi puolueeksi. Vaalipäivänä jopa suurimmaksi. Samalla olemme nousseet europarlamenttiin ja juurtuneet suomalaisiin kuntiin. Kuntavaaleissa näytämme, että olemme tulleet jäädäksemme. Politiikassa mietitään usein vain sen hetken tilannetta. Silloin täytyy muistaa, kuinka pitkälle olemme yhdessä matkanneet, Elo jatkaa.

Elo tukee perussuomalaisten jatkoa hallituksessa. Hänen kannattaa myös Soinin ulkoministeritehtävän jatkamista.

– Soini voisi jatkaa ulkoministerinä, sillä hän on tehnyt hyvää työtä. Sen olen saanut todistaa vieraillessani ulkomailla ja tavatessani ulkomaiden edustajia täällä Suomessa, Elo kirjoittaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta

25.06.2026 |11:59
10.
Suomen uutiset logo

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta

27.06.2026 |12:09

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää