Simon Elo kiittää politiikan ”Viimeistä Mohikaania”

05.03.2017 |10:10

Kaksikymmentä vuotta laivan kapteenina politiikan myrskyissä on uskomaton uhraus ja kunnioitettava teko demokratian hyväksi. En usko, että näemme enää samanlaista puoluejohtajaa. Viimeinen Mohikaani. Lämmin kiitos Timo isänmaan ja aatteen hyväksi tekemästäsi työstä. Näin kirjoittaa kansanedustaja Simon Elo (ps.) blogissaan väistymisestään tänään ilmoittaneesta Timo Soinista.

– Kahdenkymmenen vuoden aikana Perussuomalaiset on noussut prosenttipuolueesta Suomen eduskunnan toiseksi suurimmaksi puolueeksi. Vaalipäivänä jopa suurimmaksi. Samalla olemme nousseet europarlamenttiin ja juurtuneet suomalaisiin kuntiin. Kuntavaaleissa näytämme, että olemme tulleet jäädäksemme. Politiikassa mietitään usein vain sen hetken tilannetta. Silloin täytyy muistaa, kuinka pitkälle olemme yhdessä matkanneet, Elo jatkaa.

Elo tukee perussuomalaisten jatkoa hallituksessa. Hänen kannattaa myös Soinin ulkoministeritehtävän jatkamista.

– Soini voisi jatkaa ulkoministerinä, sillä hän on tehnyt hyvää työtä. Sen olen saanut todistaa vieraillessani ulkomailla ja tavatessani ulkomaiden edustajia täällä Suomessa, Elo kirjoittaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
7.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi