
PS-Nuoriso: Sinivilkkusabotaasilainsäädäntö tuo turvaa ensihoidolle
Ensihoidossa kohdattuun työväkivaltaan puuttuminen on ollut yksi perussuomalaisten ja alan liittojen pitkäaikaisimmista tavoitteista.

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisten pitkään ajama tavoite niin kutsutun sinivilkkusabotaasin kriminalisoinnista etenee eduskunnassa. Lain tarkoituksena on suojata sisäisen turvallisuuden viranomaisia ja ensihoidon henkilöstöä väkivallalta ja sen uhalta.
Jatkossa lakiin lisättäisiin poliisi- tai hälytystoiminnan vaikeuttamista koskeva rangaistussäännös. Rangaistavaa poliisi- tai hälytystoiminnan vaikeuttamista olisivat poliisin, ensihoidon tai pelastustoiminnan henkilökuntaa kohtaan kohdistuva väkivalta ja uhkaaminen sekä näiden toimijoiden välineistöön ja ajoneuvoihin kohdistuvat teot, kuten anastaminen.
Lisäksi lakiin lisättäisiin poliisi- tai hälytystoiminnan haittaamista koskeva rangaistussäännös. Poliisi- tai hälytystoiminnan haittaaminen olisi poliisi- tai hälytystoiminnan vaikeuttamista lievempi tekomuoto.
Eduskunnassa käytiin tiistaina lähetekeskustelu hallituksen esityksestä eduskunnalle laiksi rikoslain muuttamisesta.
Perussuomalaiset kansanedustajat kiittelevät uudistusta.
– Nämä ovat hienoja hetkiä, kun eduskuntaan saadaan esitys, jota monet ovat tässä vuosien aikana toivoneet. Esimerkiksi pelastusala ja ensihoidon ammattilaiset ovat toivoneet tätä lainsäädäntöä, ja tämä on myös perussuomalaisilla ollut pitkään asialistalla, perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu sanoi.
Sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestö Tehy ry, Suomen Ensihoitoalan Liitto SEHL ry, Suomen Pelastusalan Ammattilaiset SPAL ry ja Suomen Sopimuspalokuntien Liitto SSPL ry toteuttivat vuonna 2020 valtakunnallisen Ensihoitoalan väkivalta -kyselyn. Tulokset olivat karuja.
Vastausten perusteella sanallinen uhkailu ja uhkaava käytös olivat lähes jokapäiväistä ensihoito- ja ensivastetyössä. Myös varsinaiset väkivaltatilanteet olivat yleisiä. Tekojen määrä on myös selkeässä kasvussa.
– Ensihoitajien kokemukset ovat olleet karua luettavaa, ja niitä on ollut lehdissäkin yllin kyllin. Ihmettelen, kuinka tätä ei jo aikaisemmin ole otettu tosissaan, kun tiedossa asia on kyllä hyvin ollut, perussuomalaisten kansanedustaja Anne Rintamäki totesi.
Perussuomalaiset on vaatinut kauan muutoksia lakiin. Nyt lakimuutos saadaan viimein eteenpäin perussuomalaisten oikeusministeri Leena Meren johdolla.
– Tähänkin tarvittiin perussuomalainen ministeri, jotta laki saatiin tänne eduskuntaan ja käsittelyyn. Tämäkin tärkeä lakiuudistus on jätetty liian monta kertaa tekemättä edellisten hallitusten toimesta, perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman painotti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Ensihoidossa kohdattuun työväkivaltaan puuttuminen on ollut yksi perussuomalaisten ja alan liittojen pitkäaikaisimmista tavoitteista.

Oikeusministeriö on lähettänyt lausunnoille lakiehdotuksen, jonka mukaan poliisi- tai hälytystoiminnan vaikeuttaminen sekä haittaaminen säädetään erikseen rangaistavaksi. Ehdotetut rikoslain muutokset kiristäisivät rangaistuksia tämän kaltaisissa rikoksissa. Tavoitteena on vahvistaa poliisien, pelastajien ja ensihoitajien rikosoikeudellista suojaa sekä turvata poliisi- ja hälytystoiminnan häiriötöntä hoitamista.

Vasemmistoliiton piirissä esiintyvä poliittisen väkivallan fantasiointi vaikuttaa olevan enemmän sääntö kuin poikkeus. Erityisesti perussuomalaisiin kohdistuvat tappofantasiat toistuvat vuodesta toiseen. Puoluejohto pysyy hiljaa, vaikka kyse ei enää ole yksittäisistä lipsahduksista, vaan selkeästä ja toistuvasta ilmiöstä, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Hallitus esittää rikoslakiin merkittäviä muutoksia raakaa väkivaltaa ja lapsiin kohdistuvaa hyväksikäyttöä sisältävän kuvamateriaalin hallussapidon torjumiseksi. Lakimuutoksen myötä raakaa väkivaltaa esittävän kuvamateriaalin hallussapito kriminalisoidaan ja lasta seksuaalisesti esittävän kuvan hallussapidolle säädetään törkeä tekomuoto, joka koventaa rangaistuksia merkittävästi.

Pirkkalan Vähäjärven koululla tapahtui tiistaina aamupäivällä epäilty väkivallanteko, jossa yksi oppilas puukotti ainakin kolmea ihmistä. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen kommentoi tapausta eduskunnassa ja sanoi olevansa huolestunut lisääntyneestä kouluväkivallasta.
Viikon suosituimmat

Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.

Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Lue lisää

Lue lisää