Slovakia ja Espanja lähellä uusintavaaleja

07.03.2016 |13:09

Slovakiassa järjestettiin parlamenttivaalit viime lauantaina, ja sosialidemokraattinen Smer-SD-puolue koki rajun vaalitappion. Puolueen johtaja Robert Fico myöntää hallituksen muodostamisen olevan vaikeaa, sillä vaaleissa parlamenttiin nousi useita kansallismielisiä, sekä myös äärioikeistolaisia puolueita. Smer-SD säilyi suurimpana puolueena.

150-henkisessä parlamentissa Ficon suojatit keräsivät hieman yli 28 prosenttia äänistä, mikä tietää 49 edustajapaikkaa. Sosialidemokraattien luonnollisimpana hallituskumppanina pidetty Slovakian kansallispuolue toisi hallitukseen 15 paikkaa lisää.

Hallitukseen saataisiin yhden edustajan enemmistö, mutta se vaatisi useiden maltillisten puolueiden keräämistä yhteen niin vasemmalta kuin oikealtakin.

Espanjan sosialisteilta loppui aika

Espanjassa sosialistipuolue ei onnistunut turvaamaan hallitusluottamusäänestyksessä kuin 131 ääntä. Espanjan parlamentissa on 350 paikkaa.

Hävityn luottamusäänestyksen jälkeen puolueilla on toukokuun toiseen päivään asti aikaa löytää ratkaisu tilanteeseen. Muutoin espanjalaiset äänestävät kesällä uusintavaaleissa.

Suurimmaksi puolueeksi jääneen PP:n puheenjohtaja ja virkaatekevä pääministeri Mariano Rajoy kertoi, että hän aikoo yrittää uudelleen yhteistyötä sosialistien kanssa. Tällainen suuri koalitio varmistaisi tukevan enemmistöhallituksen.

Analyytikoiden mukaan maa on kuitenkin jo hyvin lähellä uusintavaaleja.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
3.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää