Slovakia ja Espanja lähellä uusintavaaleja

07.03.2016 |13:09

Slovakiassa järjestettiin parlamenttivaalit viime lauantaina, ja sosialidemokraattinen Smer-SD-puolue koki rajun vaalitappion. Puolueen johtaja Robert Fico myöntää hallituksen muodostamisen olevan vaikeaa, sillä vaaleissa parlamenttiin nousi useita kansallismielisiä, sekä myös äärioikeistolaisia puolueita. Smer-SD säilyi suurimpana puolueena.

150-henkisessä parlamentissa Ficon suojatit keräsivät hieman yli 28 prosenttia äänistä, mikä tietää 49 edustajapaikkaa. Sosialidemokraattien luonnollisimpana hallituskumppanina pidetty Slovakian kansallispuolue toisi hallitukseen 15 paikkaa lisää.

Hallitukseen saataisiin yhden edustajan enemmistö, mutta se vaatisi useiden maltillisten puolueiden keräämistä yhteen niin vasemmalta kuin oikealtakin.

Espanjan sosialisteilta loppui aika

Espanjassa sosialistipuolue ei onnistunut turvaamaan hallitusluottamusäänestyksessä kuin 131 ääntä. Espanjan parlamentissa on 350 paikkaa.

Hävityn luottamusäänestyksen jälkeen puolueilla on toukokuun toiseen päivään asti aikaa löytää ratkaisu tilanteeseen. Muutoin espanjalaiset äänestävät kesällä uusintavaaleissa.

Suurimmaksi puolueeksi jääneen PP:n puheenjohtaja ja virkaatekevä pääministeri Mariano Rajoy kertoi, että hän aikoo yrittää uudelleen yhteistyötä sosialistien kanssa. Tällainen suuri koalitio varmistaisi tukevan enemmistöhallituksen.

Analyytikoiden mukaan maa on kuitenkin jo hyvin lähellä uusintavaaleja.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
5.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava 

30.10.2026 |16:30
9.
Suomen uutiset logo

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia

27.10.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi