

LEHTIKUVA
Slunga-Poutsalo: Oikeuskanslerin lausunnossa politikoinnin makua
Oikeuskansleri Jaakko Jonkka hyökkäsi rajusti Sipilän hallituksen lainvalmistelua vastaan väittäen, että hänen kantansa on tylysti sivuutettu.
Oikeuskansleri Jonkan lausunto joutuu eriskummalliseen valoon pääministeri Juha Sipilän huomautettua, että oikeuskanslerin olisi hyvä tuoda näkemyksensä esiin jo valtioneuvoston istunnossa.
Tyynnytteli kohua lausunnon jälkeen
Oikeuskanslerin aikaisemmat lausunnot Hufvudstadsbladetille myös asettavat Jonkan toiminnan todella kyseenalaiseksi.
– En voi estää lakiesityksen etenemistä eduskuntaan. Ainoastaan siinä tapauksessa, että vakavia puutteita ilmenee, voin ottaa asian esille valtioneuvostossa. Mutta tällainen on erittäin harvinaista eikä sellaista ole tapahtunut minun tai edeltäjäni aikana, Jonkka totesi lehdelle 2.12.2016.
Myöhemmin sunnuntai-iltapäivänä hän halusi tyynnytellä syntynyttä kohua Yleisradiolle osoittamassaan sähköpostissa.
Onko oikeuskansleri laiminlyönyt tehtävänsä?
Oikeuskanslerin kommentti asettuu outoon valoon, koska ei hän, eivätkä hänen edeltäjänsä ole joutuneet puuttumaan valtakunnan hallitusten toimintaan, huomauttaa perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo.
– Onko oikeuskansleri Jonkka laiminlyönyt tehtävänsä ylimpänä lainvalvojana, kun ei ole esittänyt näkemyksiään valtioneuvoston istunnossa? Vai onko Jonkka siirtymässä puolueettomasta lainvalvojasta poliittiseksi toimijaksi? Hänhän puuttui HS:lle 17.12.2016 antamassaan lausunnossaan vain maahanmuuttajien erilliskohteluun suhteessa suomalaisiin.
Perustuslain tulkinnat politisoitumassa
Perustuslain on ensisijaisesti turvattava suomalaisten oikeudet, Slunga-Poutsalo painottaa.
– Perustuslain tulkinnat aina ylintä laillisuusvalvojaa myöten näyttävät politisoituvan. Siksi puheenjohtaja Timo Soinin esitys puolueettomasta perustuslakituomioistuimesta on entistä ajankohtaisempi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.

Kokenut opettaja pohtii: Kaunistelevatko koulut maahanmuuttajatietojaan?
Mistä on kyse, kun koulun luokkahuoneissa näyttää olevan yli puolet maahanmuuttajia, mutta koulun tietojen mukaan heitä on vain kolmannes oppilaista?

SAK:n pääekonomistilla napit vastakkain kansanedustaja Vigeliuksen kanssa: ”Paljonko ehdottaisit veroja vielä korotettavaksi?”
SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainàn mielestä korkea verotus ei vaikuta työmotivaatioon ollenkaan. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolueen 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on asiasta eri mieltä.
















