Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Slunga-Poutsalo: Rinteeltä vaarallista vihapuhetta

20.01.2014 |12:31

Ammattiliito Pro:n puheenjohtaja Antti Rinne aloitti SDP:n puheenjohtajakampanjansa vaarallisella vihapuheella. Hän nimesi perussuomalaiset rasisteiksi ja fasisteiksi.

Puheenjohtaja Antti Rinteen möläytys on herättänyt suuttumusta perussuomalaisissa ay-aktiiveissa. Rinteen puheet loukkaavat varsinkin Pro:n jäseninä olevia perussuomalaisia.  Useat ammattiliitoissa olevat perussuomalaiset ovat olleet yhteydessä puoluetoimistoon ja uhanneet erota ammattiliitosta.

– Olemme joutuneet rauhoittelemaan heitä, perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo toteaa.

– Suomalaisen työn ja yrittämisen puolustaminen on perussuomalaisten ykkösasia. Laitamme suomalaisten hyvinvoinnin arvopohjamme mukaisesti maailman parantamisen edelle. Jos se puheenjohtaja Rinteen mielestä on rasismia ja fasismia, niin kyllä SDP:n ja ay-eliitin perinteinen arvopohja on täysin hukassa.

Perussuomalaiset suurin työväenpuolue

Perussuomalaisten mielestä vanhat puolueet saavat ihan rauhassa pitää ”isminsä”.

– Me keskitymme käytännönläheisesti puolustamaan suomalaista työtä ja yrittämistä. Siksi meistä onkin tullut Suomen suurin työväenpuolue, Slunga-Poutsalo muistuttaa.

Mikäli Pro:n puheenjohtaja Antti Rinne voittaa SDP:n puheenjohtajakisan, vaarantaa se perussuomalaisten ja SDP:n osallistumisen samaan hallitukseen.

– Tulikohan Rinteellä mietittyä tätä, kun otti vihapuheen aseekseen tavoitellessaan puheenjohtaja Jutta Urpilaisen jakkaraa? Slunga-Poutsalo kysyy.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää