Artikkeli kuva

vesa moilanen lehtikuva

Rikosilmoitus Rinteen HS-kommenteista

20.01.2014 |14:33

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen kertoo jättäneensä rikosilmoituksen Antti Rinteen perussuomalaisia koskevista kommenteista. Sdp:n puheenjohtajuutta tavoitteleva Rinne antoi kiistanalaiset kommenttinsa sunnuntain Helsingin Sanomissa.

– Pyysin poliisia tutkimaan, onko Rinne syyllistynyt rikokseen hänen väittäessään perussuomalaisia ”fasisteiksi ja rasisteiksi”, Turunen kertoo.

– On pelottavaa, että sdp:n puheenjohtajuutta tavoitteleva Rinne antaa tällaisia lausuntoja. Haluan tällä rikosilmoituksella saada selville, mitä saa sanoa ja kuka saa sanoa, Turunen täsmentää.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
6.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
7.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää