Artikkeli kuva

Jarno Mela Lehtikuva

Soini: Hanna Mäntylän työ toi tulosta – eläkeläisten asumistuen leikkaus perutaan

16.11.2015 |13:00

KOLUMNI | Puheenjohtaja Timo Soini (ps.) kiittelee blogissaan sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylän (ps.) aloitteellisuutta eläkeläisten asumistuen leikkausten perumisessa. 

Hanna Mäntylän sitkeä työ toi tulosta. Eläkeläisten asumistuen leikkaus perutaan. Takuueläke nousee.

Hallituksen linjaus on oikea ja syntyi ministeri Mäntylän aloitteesta. Tämä on hyvä päätös.

Oppositio on syöksynyt puurokipolle. Selvyyden vuoksi: SDP:llä ei ollut osaa eikä arpaa tähän päätökseen. Sen sijaan on syytä muistaa, että SDP lupasi hallituksessa takuueläkkeen nostoa. Punaista puupenniä se ei saanut aikaiseksi.

SDP:n taloustaitojen näytöt, siis teot, viime kuukausien  ovat oman puoluetoimiston kauppaaminen ja ulkoistaminen sekä oman lehden pystykarsinta irtisanomisineen. Puhetta tulee kuin rännistä kuraa. Tekojen jäljet pelottavat.

Perussuomalaiset on hallituksessa vaikuttamassa. Pienituloiset eläkeläiset saivat nyt oikeutta. Työtä jatketaan. Karavaani kulkee, kojootit ulvoo.

TIMO SOINI


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää