Artikkeli kuva

Raimo Vistbacka ja Timo Soini.

Soini: Ilman Vistbackaa ei puoluetta olisi

08.08.2015 |14:08

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kehui vuolaasti puolueen kunniapuheenjohtaja Raimo Vistbackaa puolueen 20-vuotisjuhlapuheessaan.

Hän muisteli puolueen lähtökohtaa, joka oli yksi kansanedustaja, jolta oli kadonnut puolue alta puolueen konkurssin myötä. Tuo puolue oli SMP, jonka ministerinäkin oli Vistbacka toiminut. Neljä miestä kokoontui saunomaan ja uusi puolue rakennettiin tuon kivijalan varaan.

– Raimo kantoi puoluetta ainoana kansanedustajan kahdeksan vuotta. Ilman tuota työtä ei tätä puoluetta eikä tätä kokousta tässä ja nyt olisi, Soini painotti.

Hän kertoi, kuinka paljon Vistbacka teki töitä: hän piti aina ryhmäpuheet ja esitti puolueen vaihtoehdon. Kotonaan hän kävi keväällä ja syksyllä, koska hän halusi näyttää hyvää esimerkkiä.

– Se oli yhdelle miehelle aivan liian suuri, epäinhimillinen työmäärä, Soini päivitteli.

Mutta Vistbackan kauden jälkeen alkoi uusi nousu, kun Tony Halme ja Timo Soini valittiin kansanedustajiksi.

– Vuonna 1997 seurasin Vistbackaa puheenjohtajaksi ja kiittäen edeltäjääni hyvästä työstä. Toivon, että seuraajani on samaa mieltä – mutta ei vielä, sillä minä haluan jatkaa, Soini sanoi puheensa aluksi.

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
5.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15
8.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää