

YLE
Soini ulkoministerien tapaamisesta: hyvä pohjoismainen yhteistyö vahvistui, samoin suhteet Yhdysvaltoihin
Ylen A-studiossa vieraillut ulkoministeri Timo Soini (ps.) kertoi tapaamisestaan virkaveljensä Yhdysvaltain ulkoministeri John Kerryn kanssa. Ministerien kahdenkeskisessä mielipiteenvaihdossa käytiin läpi niin Ukrainan ja Itämeren, kuin Turkin ja lähi-Idänkin tilannetta. Soini oli mukana tasavallan presidentti Sauli Niinistön ja muiden pohjoismaisten päämiesten seurueessa Yhdysvalloissa presidentti Barack Obaman vieraana.
Soinin mukaan Kerry toivoi, että Suomi jatkossakin osallistuisi aktiivisesti rauhanturvatoimintaan ja rauhanvälitykseen. Ulkoministeri Soini vakuutti Kerrylle, että näin on tarkoitus toimia jatkossakin.
Matkan suurimpana antina Soini piti sitä, että ylipäätään ”tällainen kutsu tulee”.
– Suomi oli mukana oikeassa viiteryhmässä yhtenä Pohjoismaana. Pohjoismaisuus on suuri valtti, sen presidentti Obama toi hyvin selvästi esille. Se on kolkka maailmassa, missä asiat toimivat. On varmaan aika mukava tavata semmoisia valtioiden päämiehiä, joiden kanssa voidaan aloittaa ratkaisuista eikä ongelmista, Soini kuvaili.
Vierailu vahvisti entisestään pohjoismaista yhteistyötä ja tietenkin Suomen ja Yhdysvaltain hyviä suhteita.
– Varmasti lujittui ja vahvistui se hyvä pohjoismainen yhteistyö ja myöskin Suomen ja Yhdysvaltain hyvät suhteet, Soini arvioi.
– Suomi on sotilaallisesti sitoutumaton maa, joka tekee monennäköistä harjoitus- ja kumppanuusyhteistyötä. Siten asia pitää nähdä, ei tässä mitään kovin dramaattista ole.
Soinin mukaan kaikki tieto, joka on hyödyllistä puolustuksen kannalta ”kannattaa ottaa”.
Itämeren herkkä tilanne
Itämeren turvallisuuspoliittista tilannetta on Soinin mukaan seurattava tarkasti. Jännitys on lisääntynyt ja ratkaisun avaimet ovat Ukrainassa.
-Tietysti se ydinasia, että saisimme Ukrainan konfiktin päättymään ja Minskin sopimus toteutetuksi, niin se avaisi myös sitten tietä pakotepolitiikan lieventämiselle. Mutta se täytyy mennä tässä järjestyksessä.
Itämeren tilanteeseen liittyy myös Suomen ja Ruotsin yhteistyön laajeneminen. Se on Soinin mukaan erittäin tärkeä asia ja ”sitä pitää edistää”
-Siihen on kansakunnassa suuri kannatus ja luottamus, ei sitä kukaan vastusta että Suomen ja Ruotsin yhteistyö kasvaa ja syvenee.
Vaalikeskustelua ei käyty
Kaikkein ehkä ajankohtaisin poliittinen aihe eli Yhdysvaltain presidentinvaalit oli jätetty keskusteluagendan ulkopuolelle.
-Se on asia, johon muiden maiden edustajat eivät mielellään lähde kantaa ottamaan.
– Tuli valituksi kuka hyvänsä niin toimeen tullaan ja yhteistyötä tehdään, Soini kommentoi diplomaattisesti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä
Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

Purra kehitysavusta: ”Suomi on mällännyt epäapuun 30 miljardia – jatkossakin riittää saksille töitä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.
Uusimmat

Purra: Pankkien kilpailukykyä vahvistettava vakaudesta tinkimättä

Vigelius: ”Emme voi olla globaali sosiaalitoimisto”
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












