

Lehtikuva Martti Kainulainen
Soini: Uutinen oli, että hallitus oli yksimielinen
Hallituksen ja opposition väliset neuvottelut talouden sopeuttamistoimista päättyivät ilman merkittäviä tuloksia. Osapuolet olivat yhtä mieltä vain siitä, että velkaantuminen täytyy saada kuriin ja ongelmia siirtyy joka tapauksessa seuraavalle hallitukselle, millainen se sitten onkin.
– Uutinen oli minulle se, että hallitus oli itse samaa mieltä. Se vastasi kaikkiin kysymyksiinsä ”kyllä”, perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini kertoi neuvotteluiden jälkeen eduskunnassa tiistai-iltapäivällä.
Kolme kysymystä oppositiolle
Hallitus kysyi oppositiolta kolme kysymystä: oletteko sitoutuneet siihen, että valtion velan BKT-osuus käännetään laskuun lähivuosien aikana? Onko valtiovarainministeriön arvio kolmen miljardin sopeutuksista oikea velkaantumisen taittamiseksi? Jos ei niin mikä on oma arvionne? Ja jos sitoudutte valtionvelan BKT-osuuden pienentämiseen, niin kerralla vai jaksotetusti ja miten jaksottaen jos?
– Vastasimme kyllä ensimmäiseen kysymykseen, mutta keinoihin, joilla talous oikaistaan, emme ottaneet suoraan kantaa, Soini sanoi.
Hänen mukaansa oppositiopuolueet eivät käyttäneet neuvottelussa sanaa jaksotus. Mutta kun hallitus lopettaa toimintansa, velan hoito on edessä joka tapauksessa.
– Siksi odotamme, että hallitus tekee esityksensä neljän viikon kuluttua. Otamme kantaa sitten siihen, Soini totesi ja sanoi vielä, ettei myöskään pienemmän piirin puheenjohtajien välisiä keskusteluita jatketa tällä erää.
Ongelmia peitellään BKT-osuuden taakse
Hallitus piilotteli ongelmia jopa kysymysten rivien väleihin. Kun hallitus penäsi valtion velan pienentämistä BKT-osuuteen verrattuna, se on pienempi tavoite kuin lisävelkaantumisen pysäyttäminen euromääräisesti.
Asiasta kiisteltiin hallitusneuvotteluiden yhteydessä. Kokoomus kannatti velkaantumisen rajumpaa leikkausta, kun SDP kannatti lievempää BKT:hen suhteutettua tulkintaa. Nyt kriisin hetkellä se kelpaa kokoomuksellekin.
Vastuu seuraa valtaa
Soinin mielestä neuvotteluun oli vaikea olla menemättä, koska sitten sanottaisiin, ettei oppositio halua kantaa vastuuta. Neuvotteluun mentiin kuulemaan, mitä hallitus haluaa sanoa. Mutta perussuomalaiset ei voi sitoutua hallituksen tekemisiin tai tekemättä jättämisiin.
– Eihän kovasti muodikas tasa-arvoinen demokratia toimi niin, että hallituksella on kaikki valta, mutta vastuu koskee kaikkia puolueita. Hallitus saa tehdä päätöksen sekä kehysriihessä että budjettiriihessä. Se on hallituksen tehtävä. Me arvioimme sitten sitä, Soini korosti.
Oppositio olisi puhunut laajemmista aiheista
Soini korosti, että neuvotteluissa hallitus esitti omat kantansa ja molemmat oppositiopuolueet omansa. Keskustan varapuheenjohtaja Annika Saarikko sanoi, että hän olisi keskustellut mieluummin velkaantumisen isosta kuvasta, kaikesta velasta mitä otetaan ja kuinka kasvua saataisiin aikaan. Soini totesi, että hänkin olisi keskustellut mielellään esimerkiksi EU:sta.
– Kyse on myös hallituksen epäonnistumisista. Mutta keskustelua tulee joka tapauksessa: Kreikan kolmas tukipaketti roikkuu ilmassa ja Islanti veti pois EU-jäsenhakemuksensa. Keskiviikkona kuulemme hallituksen vastauksen kuntapoliittiseen välikysymykseen. Mutta velkaantumisen taittamisesta sen sijaan olemme yhtä mieltä, Soini korosti.
Eduskuntaryhmä oli valmisteluissa mukana
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström totesi tiedotustilaisuuden jälkeen, että opposition ja hallituksen välisiä neuvotteluita valmisteltiin hyvässä yhteistoiminnassa ja puheenjohtaja kysyi myös eduskuntaryhmän näkemyksiä, miten neuvotteluissa pitäisi toimia.
Lindström totesi valtion tilanteen olevan äärettömän vakava ja tietenkin perussuomalaiset neuvottelevat ongelmien ratkaisemiseksi – mutta omilla ehdoillaan.
– Jo hallituksen kutsu kertoo, kuinka vakava taloutemme tilanne on, Lindström painotti.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.












