

Espanjassa on suurempiakin ongelmia kuin kasvava turismi - nimittäin laittomasti maahan tulevat afrikkalaiset. / LEHTIKUVA
Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.
Tapahtumat saivat alkunsa, kun TikTokiin ilmestyi viime torstaina video, jossa ulkomaalaisen oloinen nuori mies pahoinpiteli Espanjassa ikänsä asuneen kuusikymppisen Domingon. Miehen kasvot olivat pieksämisen jäljiltä veren peitossa ja toinen silmä muurautunut umpeen, kertoo valtalehti El Pais.
Maahanmuuttajien ja paikallisten väliset mellakat ovat siitä lähtien kestäneet kolme yötä Torre Panhecon kaupungissa Espanjassa. San Antonion marokkolaisyhteisön asuinalueella kadut ovat lasinsirujen peitossa ja yhteenottojen odotetaan jatkuvan. Guardia Civil on lähettänyt kaupunkiin vajaat 100 sotilasta viranomaisten avuksi.
Mitta alkaa olla täysi
Kertomukset pikkukaupungin tapahtumista ja niiden taustoista eroavat toisistaan melkoisesti. Espanjan valtamedian versio kertoo, että paikalle oli provosoitu Telegram-viestipalvelun kautta mustiin pukeutuneita äärioikeistolaisia, jotka hyökkäsivät provosoivasti käyttäytyneiden maahanmuuttajanuorten kimppuun.
Sky Newsin mukaan taasen paikalliset asukkaat joutuvat elämään maahanmuuttajien terrorin keskellä ja TikTok-pahoinpitelystä syytetään pohjoisafrikkalaista jengiä. Tavallisten espanjalaisten raivo johti sitten puolustustaisteluun ja väkivaltaisiin yhteenottoihin paikallisten kansalaisten sekä maahanmuuttajaryhmien välillä.
”Etninen konflikti johtuu maahanmuutosta”
Sky Newsin kommentaattori arvostelee mediaa aiheen vähäisestä uutisoinnista. Yhteenottojen taustalla ovat tämän mukaan myös uskonnolliset jännitteet muslimien ja kristittyjen välillä. Torre Pachecosta alkanut tapahtumien vyöry on saanut monet jälleen kerran kyseenalaistamaan nykyisen maahanmuuttopolitiikan mielekkyyden:
– Etninen konflikti Espanjan sisällä johtuu maahanmuutosta. Maahanmuuttajat hyökkäsivät ilman syytä vanhuksen kimppuun, espanjalaiset kostivat, ja nyt maahanmuuttajat hyökkäävät espanjalaisten kimppuun joukolla. Ja tämän pitäisi olla muka hyväksi tälle maalle.
– On aika panna vastaan, ennen kuin on liian myöhäistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- uskonnolliset jännitteet etninen konflikti väkivaltaiset yhteenotot maahanmuuton ongelmat hallitsematon maahanmuutto Pohjois-Afrikka Pahoinpitely Espanja
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Laittoman maahanmuuton kasvu näkyy Saksan rikostilastoissa – yhä useampi tekijä on ulkomaalainen

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Lapsipuukotusten lietsomat mellakat jatkuivat viikonloppuna Britanniassa – tutkija: Koska valtavaa tyytymättömyyttä ei voi protestoida vaaleissa, jäljelle jäävät enää kadut

Garedew: “Jengit ja aseet eivät kuulu Suomen kaduille”
Eduskunta käsittelee tällä viikolla aserikosten rangaistusten kiristämistä.

Katujengien rikosten rangaistukset ankaroituvat heinäkuussa – oikeusministeri Leena Meri: ”Hallitus puuttuu rikollisuuteen monin tavoin”
Rikoslakiin tulee kaksi uutta rangaistuksen koventamisperustetta: rikoksen tekeminen osana rikollisjoukon toimintaa ja ns. nöyryytysväkivalta. Lisäksi alle 15-vuotiaan käyttäminen välikappaleena rikoksen tekemisessä tulee rangaistavaksi erillisenä rikoksena.

Lakivaliokunnan perussuomalaiset: Hallitukselta merkittäviä toimia katujengiongelman kitkemiseksi
Perussuomalaiset ovat varoitelleet katujengien aiheuttamista ongelmista jo vuosia. Mainittujen ongelmien syntyminen on seurausta sinisilmäisestä maahanmuuttopolitiikasta, jonka maksajiksi ovat joutuneet yhä enenevissä määrin lapset ja nuoret. Nyt sinisilmäisyyden aika on ohi. Hallitus tekee merkittäviä toimia sisäisen turvallisuuden eteen, esimerkiksi puuttumalla kovalla kädellä katujengiongelmaan.
Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarja: Väestönvaihto on ruma sana, mutta se on totta
Eilisessä A-studiossa Yle oli etukäteen tavoitellut asetelmaa, jossa maahanmuuton haittoja ja kustannuksia veronmaksajalle hämärretään tunnepuheella ja pöyristelyllä. Tällä kertaa Yle ei täysin onnistunut.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa eikä äärioikeistoa – Purra: ”Se on totista totta, jonka tilastot ja pikkuhiljaa jo silmätkin todentavat”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra muistuttaa maahanmuuton valtavista kustannuksista tavan kansalaiselle. - Yhä suurempi osa sosiaaliturvasta, yhä suurempi osa sotesta, ja yhä suurempi osa niin koulujen kuin vähemmistöteollisuudenkin erityispalveluista menee ulkomaalaistaustaisille. Se kaikki on pois suomalaisilta.