Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Suomalaistaustaisia enää alle viisi miljoonaa – Grönroos: ”Laitetaan maahanmuutto loppumaan, ennen kuin maahanmuutto tekee lopun Suomesta”

15.04.2026 |15:39

Tilastokeskuksen tuoreimpien tietojen mukaan suomalaistaustaisia on Suomessa enää alle viisi miljoonaa. Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Simo Grönroos varoittaa, että ulkomaalaistaustaisen väestön kasvun kiihtyessä suomalaiset ovat jäämässä vähemmistöksi omassa maassaan.

Tilastokeskus julkaisi äskettäin vuoden 2025 lopun väestötiedot, joista käy ilmi, että suomalaistaustaisia ihmisiä asuu Suomessa enää 4 992 081 henkeä. Ulkomaalaistaustaisia oli samaan aikaan yli 660 000 henkeä, mikä vastaa noin 12 prosenttia koko väestöstä.

Vaikka Suomen kokonaisväkiluku vielä kasvaa, kasvu perustuu voimakkaasti maahanmuuttoon.

Itse kunkin on hyvä pohtia, miten ylläpidetään yhteiskunnan yhtenäisyyttä, suomen kieltä ja kulttuuria, kun väestörakenne muuttuu nopeasti? Samoin jokainen voi miettiä, mikä olisi sopiva sana kuvaamaan tätä kehitystä.

Vieraskielisten määrä paisuu

PS:n varapuheenjohtaja, Suomen Perusta -ajatuspajan johtaja Simo Grönroos kommentoi tilannetta ja varoittaa kehityksen vauhdista.

– Suomen väestö kasvaa edelleen, mutta suomalaisten määrä itse asiassa vähenee. Tiesitkö, että suomalaisia on enää alle viisi miljoonaa, Grönroos kysyy, ja jatkaa:

– Viime vuonna vieraskielisen väestön määrä nousi 36 000 hengellä, kun samaan aikaan kotimaisten kielten puhujien määrä väheni 19 000 hengellä. Tätä menoa suomalaiset ovat jäämässä vähemmistöksi omassa maassa vielä tämän vuosisadan aikana. Kehitys on erittäin nopea.

On tullut aika laittaa peli seis

Grönroos kiinnittää huomiota myös alueelliseen kehitykseen. Pääkaupunkiseudulla ulkomaalaistaustaisen väestön osuus on jo selvästi korkeampi: Uudellamaalla noin 20 prosenttia, Espoossa 26 prosenttia ja Vantaalla yli 30 prosenttia.

-Suomi ei tarvitse siis lisää vaan vähemmän maahanmuuttoa. Laitetaan loppu massamaahanmuutolle, ennen kuin maahanmuutto tekee lopun Suomesta, Grönroos toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Grönroos EK:n maahanmuuttohaihattelusta: ”Elinkeinoelämän toiminta on kuvottavaa”

24.03.2026 |16:16
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Simo Grönroos: “Julkisen talouden tasapainottamisesta tai työttömyyden selättämisestä on turha haaveilla, jos ulkomaisen halpatyövoiman tuloon ei puututa”

18.03.2026 |13:07
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50
Suomen uutiset logo

Tavio pitää kallista ja haitallista maahanmuuttopolitiikkaa Suomen huonon taloustilanteen suurimpana ongelmana: ”Meistä on tullut koko maailman sosiaalitoimisto”

15.04.2026 |13:41
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
8.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää