

Tommy Robinson lauantai-iltana 2.3.2019 Helsingissä. Oikealla Tiina Wiik (asyl.). / SU
Suomessa vieraileva brittiläinen islamkriitikko Tommy Robinson suljettiin ulos somesta – tähtää seuraavaksi UKIP-puolueen johtoon?
Suomessa vierailulla oleva Tommy Robinson paljasti harkitsevansa politiikkaan lähtemistä, koska sosiaalisen median portit suljettiin häneltä. Suomen Uutisten toimittaja tapasi lauantaina Robinsonin, joka oli tullut varoittamaan suomalaisia grooming-jengien käyttämistä taktiikoista. Nähdäänkö mies seuraavaksi UKIP-puolueen johdossa?
Viime viikolla Facebook ilmoitti sulkevansa pysyvästi Tommy Robinsonin Facebook- ja Instagram-tilit. Facebookissa Robinsonilla oli ollut yli miljoona seuraajaa. Saamansa somehuomion määrässä hän pärjää kenelle tahansa Britannian huippupoliitikoista.
Robinson kertoi Suomen Uutisille suunnitelleensa oman ”media-imperiumin” luomista yhdessä Lauren Southernin kanssa, mutta nyt suunnitelma tuntuu lähes mahdottomalta toteuttaa, kun julkaisualusta toisensa jälkeen sulkee porttinsa. Aiemmin myös Twitter ja maksujen välittäjä PayPal ovat bannanneet Robinsonin.
– Nyt kun minut on poistettu sosiaalisesta mediasta, seuraava siirtoni on todennäköisesti politiikkaan meneminen, Robinson sanoo.
– Monet eivät tulee pitämään siitä, mutta itsepähän tilasivat.
Somessa maailmanmaineeseen noussut Tommy Robinson näkee, että Britannian parlamentti olisi hänelle hyvä paikka herätellä ihmisiä ja aiheuttaa myrskyjä. Nykyisiä parlamentin jäseniä hän ei juurikaan arvosta.
– Jos minut äänestetään parlamenttiin, pääsen sanomaan siellä sellaisia asioita muista kansanedustajista ja islamista, että ne aiheuttaisivat myrskyn, Robinson maalailee.
Britannian EU-eroa ajavan UKIP-puolueen puheenjohtaja Gerard Batten nimitti Robinsonin neuvonantajakseen marraskuussa 2018. Mutta puolueen jäseneksi Robinsonia ei ole vielä kelpuutettu, sillä puolueen säännöt kieltävät ”äärioikeistolaisten järjestöjen” entisten jäsenten ottamisen UKIP:in jäseneksi. Poikkeuksen tekeminen Robinsonin kohdalla otettaneen uudelleen esille puoluehallituksessa Brexitin jälkeen.
Jotkut ennakoivat jopa Tommy Robinsonin nousevan UKIP:in puoluejohtajaksi, mikäli eläkeikää lähestyvä Gerard Batten päättää luopua politiikasta. Joka tapauksessa UKIP tulee tarvitsemaan Robinsonin kaltaisia tunnettuja hahmoja jatkossa.
Jo pelkkä Robinsonin nimitys neuvonantajaksi aiheutti melkoisen myllerryksen UKIP-puolueen riveissä. Peräti kahdeksan puolueen europarlamenttiedustajaa erosi puolueesta. Jäljelle jäi seitsemän meppiä. Yksi eronneistä oli puolueen entinen, pitkäaikainen puheenjohtaja Nigel Farage, joka moitti Battenia siitä, että tällä on ”fiksaatio” islamiin.
Tommy Robinson puolestaan on sitä mieltä, että lähtijöiden oli aikakin lähteä.
– Heillä ei ole selkärankaa taistella islamia vastaan. Heillä ei ole selkärankaa sanoa niitä asioita, jotka on sanottava.
Robinson tuo esille myös Britannian luokkayhteiskunnan. Monet lähteneistä ovat hänen mukaansa rikasta yläluokkaa, kun taas hän itse on vankasti työväenluokan edustaja.
Monet eronneista mepeistä olivat huolissaan siitä, että Batten ja Robinson aikovat tehdä UKIP:ista islamia vastustavan puolueen. Robinsonin mielestä tämä on ainoa oikea suunta.
– Puolueella ei ole muuta tulevaisuutta. Jos Brexit toteutuu, UKIP:in työ on tehty, Robinson sanoo.
Hän haluaa tehdä puolueesta ”poliittisen äänen niille, jotka pelkäävät islamia”.
– Meidän on kerrottava ihmisille, että UKIP tulee olemaan ääni rehelliselle ja avoimelle keskustelulle islamista.
Tommy Robinsonin mielestä Britannia on vielä pelastettavissa politiikan keinoin.
– Mutta ensin meidän on pystyttävä edes keskustelemaan Britannian pelastamisesta. Nyt me emme pysty edes puhumaan siitä, Robinson lopettaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Brexitiä lykättiin taas – Nigel Farage perusti uuden Brexit-puolueen tuleviin europarlamenttivaaleihin
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











