Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Suomi sanoo ei EU:n yhteisvelalle – Antikainen: Historiallinen hetki

19.09.2025 |14:11

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen iloitsee siitä, että nyt Suomi on tehnyt sen, mitä olisi voitu tehdä jo viime kaudella. Hallitus sanoo tiukasti ei EU:n uusille yhteisvelkavälineille ja on valmis kaatamaan ne vaikka yksin.

– Tämä on historiallinen hetki. Hallitus on ottanut ainoan oikean kannan, ei enää yhteisvelkaa. Huomautan, että keskusta olisi voinut tehdä saman viime kaudella, mutta se valitsi toisin, Sanna Antikainen sanoo.

Nöyristelyn aika on ohi

Antikainen korostaa, että Suomi seisoo omilla jaloillaan.

– Nöyristelyn aika on ohi. Suomi torjuu komission ehdotukset ja on valmis vaikka yksin kaatamaan kyseiset esitykset. Puolustamme suomalaista veronmaksajaa ja Suomen etua.

EU:n budjettineuvottelut jatkuvat vielä pitkään, mutta Antikainen muistuttaa, että hallituksen linja on selvä.

– Meidän tehtävämme on estää uusien velkavastuiden kaataminen suomalaisten niskaan. Tämä on vahvaa isänmaallista politiikkaa ja juuri sitä, mitä suomalaiset odottavat.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
Suomen uutiset logo

Vihreiden ja vasemmistoliiton talousvaihtoehto järkyttää: Säästöjen ja työllisyystoimien perumista, lisää veroja, lisää maahanmuuttoa ja ”kyllä” uudelle EU-yhteisvelalle

27.11.2024 |10:46

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
5.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää