Artikkeli kuva

SU

Suomi sanoo tiukasti EI uudelle EU-yhteisvelalle, valmis kaatamaan sen vaikka yksin – Purra: ”Hallitus on saanut aikaan kannan, joka on ainoa oikea”

19.09.2025 |10:24

Suomi vastustaa EU-komission ehdotuksia uusista rahoituskehyksen yhteisvelkaan perustuvista lainavälineistä. - Emme vain suhtaudu kriittisesti, vaan vastustamme. Suomi siis on valmis kaatamaan vaikka yksin kyseiset esitykset, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Suomi torjuu EU-komission esittämät uudet yhteisvelkainstrumentit.

– Jo kesällä toin esille, että Suomi ei tule hyväksymään komission ehdotuksia uusista rahoituskehyksen yhteisvelkaan perustuvista lainavälineistä. Nyt hallitus on julkaissut ensimmäiset kantansa komission tiedonantoon ja rahoituskehyskokonaisuuteen ja antaa E-kirjeen eduskuntaan.

– Yhteisvelkakanta on Suomelle historiallinen – vastustamme molempia yhteisvelkavälineitä eli kriisivälinettä ja Catalyst Europe -välinettä ja sanomme sen suorin sanoin. Emme vain suhtaudu kriittisesti, vaan vastustamme. Suomi siis on valmis kaatamaan vaikka yksin kyseiset esitykset, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Rahoituskehyksestä neuvotellaan pitkään

Rahoituskehys- eli MFF-neuvottelut ovat pitkät ja valmista tulee todennäköisesti vasta vuonna 2027.

Suomella on paljon tärkeitä prioriteetteja tämän suuria muutoksia, erityisesti turvallisuuden ja puolustuksen takia, sisältävän EU-budjetin neuvotteluissa, Purra sanoo.

– Olen erittäin tyytyväinen, että tästä fundamentaalista lähtökohdasta uutta yhteisvelkaa vastaan hallitus on saanut nyt aikaiseksi kannan, joka on ainoa oikea.

L

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää