vankeus- ja tutkintavankeuslaki
Hallitus vahvistaa vankilaturvallisuutta, uusia keinoja järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaan – Meri: Vankilan on oltava turvallinen paikka myös henkilökunnalle
Hallitus esittää merkittäviä muutoksia vankeus- ja tutkintavankeuslakiin. Muutoksilla pyritään vahvistamaan vankilaturvallisuutta ja estämään järjestäytyneen rikollisuuden toimintaa laitoksissa. Uudistukset koskevat erityisesti vangin sijoittamista avolaitokseen sekä varmuusosastolle, ja niiden tavoitteena on tehdä rangaistuslaitoksista turvallisempia niin vangeille kuin henkilökunnalle.
22.05.2025 |14:53
Lakiehdotus: Avovankilaan ei sijoiteta enää vankeja, joiden arvioidaan jatkavan rikollista toimintaa tai vaarantavan vankilaturvallisuutta
Oikeusministeriössä on valmistunut lakiehdotus hallitusohjelman mukaisista muutoksista vankeus- ja tutkintavankeuslakiin. Tavoitteena on muun muassa parantaa vankilaturvallisuutta ja torjua järjestäytynyttä rikollisuutta.
13.12.2024 |14:18
Uusimmat
Viikon suosituimmat
1.
2.
3.
4.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
29.07.2026 |11:19
5.
6.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
31.07.2026 |09:01
8.
10.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
29.07.2026 |13:26
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää




















