Tanskan hallitus pistää tuulemaan: Tuplarangaistus ongelmalähiöissä tehdyistä rikoksista!

27.02.2018 |13:40

Tanskan hallituksen poikkeuksellinen esitys on saanut poikkeuksellisen huomion ja ristiriitaisen vastaanoton. Yhteistä kannanotoille on se, että valtaosan mielestä maahanmuuttajataustaiselle rikollisuudelle on tehtävä jotakin.

Tanskan hallituksen esitys lähtee siitä, että maassa 22 asuinaluetta on luokiteltu ongelmalähiöiksi. Pääministeri Lars Løkke Rasmussen lupasi Ruotsin yleisradioyhtiön mukaan uudenvuoden puheessaan puuttua tilanteeseen, jota hän kuvasi ”rinnakkaisyhteiskunnaksi”. Ongelmalähiöissä on vallalla erilainen kulttuuri- ja oikeuskäsitys kuin muussa yhteiskunnassa.

Hallitus julkaisee ehdotuksensa tiettävästi torstaina. Tietyt rikokset, kuten vandalismi, varkaudet ja uhkailu tuomittaisiin tuplasti ankaramman asteikon mukaan kuin tähän asti. Lain ankarampi käsi laskeutuisi roiston olkapäälle erityisillä rangaistusalueilla, jotka ilmeisesti noudattaisivat ongelmalähiöiden rajoja. Tavoite on yksiselitteisesti lisätä alueiden turvallisuutta ja palauttaa ne osaksi järjestäytynyttä yhteiskuntaa.

Oppositiopuolue sosialidemokraatit pitää hallituksen ehdotusta järkevänä mutta soraääniä on kuulunut erityisesti ongelmalähiöistä itsestään. Siellä ehdotusta kuvataan yritykseksi jakaa tanskalaiset A- ja B-luokan kansalaisiin.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun

14.07.2025 |17:37
7.
Suomen uutiset logo

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti

11.07.2025 |12:49
8.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
10.
Suomen uutiset logo

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi

09.07.2025 |13:11

Uusimmat










Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää