Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tapaseura palkitsi puhemies Lohelan Vuoden käyttäytyjänä

20.09.2016 |21:19

Tapaseura on tänään valinnut Vuoden käyttäytyjäksi on eduskunnan puhemies Maria Lohelan.

Tapaseuran perusteluiden mukaan Lohela on puhemiehenä ja puheenvuoroja jakaessaan toiminut tyylikkäästi, oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti. Lisäksi puhemies Lohela on korostanut, että kansanedustajat muistaisivat, että kansanedustajilta edellytetään arvokasta ja toista henkilöä kunnioittavaa käytöstä.

Vuoden käyttäytyjäksi valitaan vuosittain julkisuudesta tuttu, ajankohtainen henkilö, jonka persoonaan liittyy voimakkaita positiivisia mielikuvia. Henkilö, jolle Tapaseura tämän suurimman kunnianosoituksensa kohdistaa, on tarkoitettu eräänlaiseksi aikuisesikuvaksi, joka omassa tehtävässään, omalla esimerkillään kannustaa kaikkia kansalaisia myönteiseen, kanssaihmisensä huomioonottavaan käytökseen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?

19.11.2025 |21:13
9.
Suomen uutiset logo

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa

13.11.2025 |13:30
10.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen

18.11.2025 |12:12

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää