

LEHTIKUVA
Eduskunnan puhemies Maria Lohela: ”Tuntuu mukavalta, että työni on noteerattu”
Moni näkee eduskunnan puhemies Maria Lohelan perussuomalaisten presidenttiehdokkaana. Lohela on huomiosta iloisesti yllättynyt.
Seuraavat presidentinvaalit ovat jo kahden vuoden päästä, ja pian myös perussuomalaisten on aika alkaa vakavasti miettiä omaa ehdokastaan ulkoministeri Timo Soinin kieltäydyttyä. Kysyttäessä puolueväen omaa suosikkia on eduskunnan puhemies Maria Lohelan nimi mainittu varsin usein. Puhemies itse vaikuttaa asiasta iloisesti yllättyneeltä.
– Totta kai se tuntuu mukavalta, että työni eduskunnassa on noteerattu. Suhtaudun hyvin innostuneesti ja suurella vakavuudella tehtävääni eduskunnan puhemiehenä, ja on hienoa, jos sen myötä ihmisille on muodostunut tällaisia mielipiteitä. On päivänselvä asia, että myös perussuomalaisten pitää asettaa presidentinvaaleihin oma ehdokkaansa, ja pikkuhiljaa alkaa olla käsillä aika oman parhaan ehdokkaan löytämiseksi. Tulen seuraamaan niitä keskusteluja suurella mielenkiinnolla, Lohela sanoo.
Lohela arvelee, että tietynlaisia tehtäviä eduskunnassa hoitavat ihmiset joutuvat jo perinteidenkin takia miettimään omalta kohdaltaan tämänkaltaisia asioita. Jos kysymys presidenttiehdokkuudesta jossain vaiheessa Lohelalle esitetään, pitää asiaa tietysti harkita tarkkaan. Politiikassa pitää olla valmis vastaamaan kaikkiin eteen tuleviin mahdollisuuksiin ja haasteisiin.
Kansainvälisen vakauden aika on päättynyt
Lohela uskoo, että seuraavissa presidentinvaaleissa tulee ulko- ja turvallisuuspoliittisilla asioilla olemaan aiempaa suurempi painoarvo. Viime vuosien tapahtumat kansainvälisessä politiikassa osoittavat, että pitkään jatkunut vakauden aika on päättynyt.
– Toivottavasti olemme taas menossa kohti parempia aikoja, mutta lähiajat tulemme elämään turbulentimpia vuosia politiikan näyttämöllä. Seuraavien presidentinvaalien aikana toivon näkeväni ehdokkailta yhteishengen nostatusta. Talvisodan henki saisi löytyä uudelleen, Lohela pohtii.
Eduskunnassa laitetaan kova kovaa vastaan
Nykyään puhutaan paljon kansan kahtiajakautumisesta. Eduskunnassa tämä näkyy muun muassa siten, että politiikan molemmat laidat ovat olleet viime aikoina erittäin latautuneita. Oppositio haastaa hallitusta todella kovaa, ja hallitus on myös vastannut tiukasti.
– Koviakin yhteenottoja on nähty, ja keskustelua on käyty paljon värikkäiden sanojen kautta. Enemmän toivoisin rakentavaa tulevaisuuteen katsomista ja analyyttistä kokonaisuuksien hahmottamista. Poliitikkojen pitäisi uskaltaa laittaa Suomen etu oman edun edelle, sanoo Lohela.
Ihmiset kaipaavat asiallisuutta
Eduskunta on poliittinen instituutio, ja politiikka on luonteeltaan sellaista, että kaikki keinot valjastetaan käyttöön. Peli on kovaa ja se pitää hyväksyä, mutta Lohela uskoo myös, että someyhteiskunnan myötä myös politiikka on mennyt huomionkipeämpään suuntaan.
– Sosiaalisessa mediassa on räväkkyydellä helppo saada huomiota, ja on tavallaan ymmärrettävää, että huomiota halutaan, vaikka se ei aina ole edes hyvää. Minulle tulleen palautteen perusteella monet ihmiset ovat kuitenkin pettyneet siihen tapaan, miten jotkut poliitikot ovat käyttäytyneet täysistunnoissa. Ihmiset kokevat, että vakavien asioiden äärellä pitäisi käyttäytyä rakentavammin. Huomiota siis raflaavalla esiintymisellä kyllä saa, mutta arvostusta välttämättä ei, Lohela toteaa.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.