LEHTIKUVA

Teiden rapautumisesta miljardilasku

02.05.2013 |15:40

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä vaatii rapautuneen tiestön kunnossapitoon 100 miljoonaa euroa lisää vuodessa. Nyt teiden kunnossapitoon on varattu rahaa 1,2 miljardia euroa.

– Teiden määrärahat ovat olleet alhaisella tasolla niin pitkään, että tiestön huono kunto näkyy jo kaikille tienkäyttäjille, perussuomalaisten puolesta kysymyksen esittänyt kansanedustaja Ari Jalonen perustelee.

Jalosen mukaan perussuomalaisten vaatima sadan miljoonan euron lisäys riittää vain tiestön kunnon ylläpitoon, ei suurempiin remontteihin. Myös ne tulevat ajankohtaisiksi, kun laatu kärsii.

– Rahan puutteen vuoksi teiden kunto on heikentynyt siksikin, että on säästetty pinnoituksessa ja tehty siitä ohkaisempaa. Tämä taas merkitsee sitä, että tällaiset tiet vaurioituvat ennen pitkää korjauskelvottomiksi. On tehtävä aivan uusi tie ja se maksaa.

SEPPO HUHTA


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää