Artikkeli kuva

LEHTIKUVA.

Timo Soini: MTV:n uutisessa ei mitään perää

22.09.2016 |18:25

Ulkoministeri Timo Soini (ps.) toteaa tiedotteessaan, että MTV3:n tänään julkaisemassa hallitusyhteistyötä koskevassa jutussa ei ole mitään perää. MTV3:n Politiikan korjaussarja esitti ”rajuna paljastuksena”, että Sipilä ja Soini olisivat riitaantuneet liikennekaariasiassa niin, että Sipilä olisi uhannut Soinia hallituksesta erottamisella.

– MTV:n uutisessa hallituksen horjumisesta ei ole mitään perää. Minua ei ole pääministeri moittinut vaan päinvastoin kiittänyt, että liikennekaari saatiin ratkaistua. Tiedän ja tunnen asiat hyvin pitkän poliittisen kokemuksen myötä. Tämän asian voi varmistaa pääministeriltä, Timo Soini toteaa.

– Perussuomalaisiin kohdistuu nyt paljon paikkansa pitämätöntä tietoa ja suoranaisia valheita. Tällä ei ole toimintaani mitään vaikutusta vaan hallitusyhteistyö jatkuu sovitusti.

– Emme todellakaan ole riidelleet millään lailla, Sipilä vahvisti omalta osaltaan STT:lle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
10.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää