Artikkeli kuva

LEHTIKUVA.

Timo Soini: MTV:n uutisessa ei mitään perää

22.09.2016 |18:25

Ulkoministeri Timo Soini (ps.) toteaa tiedotteessaan, että MTV3:n tänään julkaisemassa hallitusyhteistyötä koskevassa jutussa ei ole mitään perää. MTV3:n Politiikan korjaussarja esitti ”rajuna paljastuksena”, että Sipilä ja Soini olisivat riitaantuneet liikennekaariasiassa niin, että Sipilä olisi uhannut Soinia hallituksesta erottamisella.

– MTV:n uutisessa hallituksen horjumisesta ei ole mitään perää. Minua ei ole pääministeri moittinut vaan päinvastoin kiittänyt, että liikennekaari saatiin ratkaistua. Tiedän ja tunnen asiat hyvin pitkän poliittisen kokemuksen myötä. Tämän asian voi varmistaa pääministeriltä, Timo Soini toteaa.

– Perussuomalaisiin kohdistuu nyt paljon paikkansa pitämätöntä tietoa ja suoranaisia valheita. Tällä ei ole toimintaani mitään vaikutusta vaan hallitusyhteistyö jatkuu sovitusti.

– Emme todellakaan ole riidelleet millään lailla, Sipilä vahvisti omalta osaltaan STT:lle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
4.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
7.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää