Artikkeli kuva

Tampereella kokoontunut perussuomalaisten ministeriryhmä - Jussi Niinistö, Jari Lindström, Timo Soini ja Pirkko Mattila.

Ministeri Niinistö: ”Emme kannata Ruotsin mallin kaltaista taksiliikenteen äkillistä vapauttamista”

20.08.2016 |13:40

Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) muistutti Tampereella järjestetyssä tiedotustilaisuudessa perussuomalaisten kannasta taksiliikenteeseen. Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) on esittänyt taksilupien ja -sääntelyn vapauttamista. Asiasta on aiheutunut kitkaa hallituskumppanien välille.

Jussi Niinistö totesi, että perussuomalaiset pitävät taksiliikenneasiaa tärkeänä, eikä sitä tulla noin vain sisällyttämään liikennekaari-uudistukseen.

– Emme kannata Ruotsin mallin kaltaista taksiliikenteen äkillistä vapauttamista. Pidämme hyvänä suomalaisen taksiliikenteen mallia. Haluamme mielumin kehittää olemassaolevaa järjestelyä kuin romuttaa sen, Niinistö linjasi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia

01.06.2026 |16:19
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15

Uusimmat










PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää