

Lehtikuva Martti Kainulainen
Toimi Kankaanniemi: Jos perussuomalaiset olisivat hallituksessa…
Niin, jos Perussuomalaiset olisivat historiallisen suuren vaalivoiton jälkeen keväällä 2011 saaneet vaaliohjelmalleen ja linjalleen muiden puolueiden tuen ja hyväksynnän, Suomi ei olisi siinä suossa, missä se nyt on. Ps jäi yksin puolustamaan Suomea.
Ps olisi katkaissut rahojemme syöttämisen erilaisin vivutuksin kehnojen euromaiden hallitusten ja niiden suurpankkien pönkitykseen. Valtavia vastuita ei olisi otettu suomalaisten veronmaksajien – nykyisten ja tulevien – rasitteiksi.
Euro- ja EU-jäsenyyden eduista ja haitoista olisi jo tehty laaja, perusteellinen ja puolueeton tutkimus ja selvitys kansanäänestyksen pohjaksi. Liittovaltiokehitystä olisi vastustettu. Rikkidirektiiviä ja vastaavia hullutuksia olisi vastustettu. Suomen kansan etuja ja itsenäistä päätösvaltaa olisi vahvistettu.
Kuntarakenneuudistusta ei olisi lähdetty ajamaan pakkotoimenpitein, uhkailuin ja kiristyksin, vaan uudistukset olisivat olleet palveluiden puolella. Sote etunenässä. Byrokratian purku rinnalla.
Työllisyys ja elinkeinopolitiikka olisi tehokasta ja uudistavaa.
Maahanmuuttopolitiikassa olisi edetty hallitusti; ei rasistisesti, vaan järjellisesti.
Monia muitakin asioita olisi edistetty. Suomea olisi uudistettu, ei vain puheissa kuten nyt, vaan teoissa.
Mutta kaikki muut puolueet halusivat jatkaa edellisten hallitusten hulvatonta vastuiden ottoa kaukaisista euromaista ja eurooppalaisista suurpankeista.
Muut puolueet olivat valmiit tukemaan EU:n liittovaltiokehitystä.
Hallitus jatkaa uhmakkaasti perustuslain vastaisia kuntarakenneuudistuksia unohtaen tärkeimmän eli palvelujen turvaamisen ja rahoituksen.
Perussuomalaiset eivät ole hallituksessa, koska kaikki muut puolueet olivat/ovat keskeisissä asioissa vastakkaisella linjalla. Kaikki muut ovat antautuneet Suomen kansan etujen puolustamisesta.
Siksi Perussuomalaisilla ei ollut keväällä 2011 mitään muuta mahdollisuutta kuin jäädä oppositioon. Se oli selkärankainen ratkaisu.
Suomessa hallituksen täytyy nauttia eduskunnan enemmistön luottamusta. Kataisen hallitus nauttii, koska usea sen puolueista hylkäsi tärkeimmät vaalilupauksensa ja käänsi takkinsa. Ps ei sitä tehnyt. Hyvä Ps!
Tärkein oma vaaliteemani oli: ”Jokainen EU:n jäsenmaa maksakoon omat pelimerkkinsä!” Tästä en tingi. Ps on ainoana eduskuntapuolueena pitänyt tämän linjan. Se on tärkeää!
Nyt varmasti kaikki ymmärtää, miksi olen Ps:ssa, vaikka en puolueen kaikkien edustajien jokaista yksittäistä mielipidettä jaakaan. Peruslinja on ainoa oikea!
TOIMI KANKAANNIEMI
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.
Uusimmat

Garedew tyrmää Diakin raportin: Propagandaa tutkimuksen kaavussa

Onni Rostilan kolumni: Feministi toivotti miestenpäivää
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












