Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Turunen: Keskustan linja lisää viinarallia Virosta

09.02.2015 |16:14

Keskusta haluaa Suomen takaisin kuusikymmentäluvulle kieltämällä keskioluen myynnin vähittäiskaupoissa. Se lisää viinan salakeittoa, Viron tuontia ja pimeää viinakauppaa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen.

– Kepu ei pysty pitämään Sipilää kokonaan kaapissa. Keskustalaisten kannanottoihin heijastuu sittenkin vanhoillislestadiolaisen puheenjohtaja Juha Sipilän ajatukset, nyt keskioluen myyntikiellosta ruokakaupoissa.

– Täysin käsittämätön ehdotus lisäsääntelystä, joka lisää kansalaisten kustannuksia. Vaarallisinta ehdotuksessa on sen vaikutukset. Kepun ehdotus lisää viinarallin kiihtymistä Virosta, viinan pimeää kauppaa ja vielä viinan salavalmistusta, Turunen ihmettelee ja sanoo itse kannattavansa liberaalimpaa alkoholipolitiikkaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –

29.08.2026 |20:27
3.
Suomen uutiset logo

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia

29.08.2026 |14:02
10.
Suomen uutiset logo

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”

28.08.2026 |13:33

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää