Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Turunen: Keskustan linja lisää viinarallia Virosta

09.02.2015 |16:14

Keskusta haluaa Suomen takaisin kuusikymmentäluvulle kieltämällä keskioluen myynnin vähittäiskaupoissa. Se lisää viinan salakeittoa, Viron tuontia ja pimeää viinakauppaa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen.

– Kepu ei pysty pitämään Sipilää kokonaan kaapissa. Keskustalaisten kannanottoihin heijastuu sittenkin vanhoillislestadiolaisen puheenjohtaja Juha Sipilän ajatukset, nyt keskioluen myyntikiellosta ruokakaupoissa.

– Täysin käsittämätön ehdotus lisäsääntelystä, joka lisää kansalaisten kustannuksia. Vaarallisinta ehdotuksessa on sen vaikutukset. Kepun ehdotus lisää viinarallin kiihtymistä Virosta, viinan pimeää kauppaa ja vielä viinan salavalmistusta, Turunen ihmettelee ja sanoo itse kannattavansa liberaalimpaa alkoholipolitiikkaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin

21.08.2026 |18:49
6.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12
10.
Suomen uutiset logo

Ministeri Tavio lakkauttaa kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävän – 280 000 euron säästö vuodessa

27.08.2026 |14:31

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää