Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Turunen: Vihreät ulos hallituksesta

03.03.2014 |11:11

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Kaj Turunen pitää vihreiden kiristämisuhkausta lähteä hallituksesta Fennovoiman vuoksi valitettavana. Turunen pitää kuitenkin vihreiden lähtemistä hallituksesta toivottavana.

– Kymmenen kansanedustajan puolueena vihreillä on ihan liikaa valtaa. Heidän politiikkansa on kansantaloutta kurjistava monella eri tavalla. Vihreät käyttävät hyväkseen vaa’ankieliasemaansa jatkuvasti uhkaamalla kävellä hallituksesta ulos. Pääministerin olisikin nyt näytettävä johtajuutta ja ovea vihreille, Turunen sanoo.

– Mikään ei ole muuttunut niin paljon, että uutta periaatepäätöstä edes tarvitsisi Fennovoimalle eduskunnasta hakea. Jos kuitenkin juridisesti se tarvitaan, niin se sitten hankitaan.

Turunen painottaa, että mikäli pääministeri antaisi lähtöpassit vihreille, jäisi hallitukselle vielä 114 kansanedustajaa.

– Uskon, että hallituksessakin ilmapiiri paranisi ilman vihreitä. Itse olisin valmis suhtautumaan hienotunteisemmin hallitukseen, joka olisi vapautettu vihreistä. Se on Suomen etu, Turunen uskoo.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää