

LEHTIKUVA
Tynkkyseltä viisi aloitetta velkaantumisen pysäyttämiseksi – ulosotossa jo yli puoli miljoonaa suomalaista
Perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen jätti tänään eduskunnassa useita aloitteita, joilla pyritään puuttumaan Suomea koskevaan velkaongelmien määrän kasvuun.
Sebastian Tynkkynen esittää laki- ja toimenpidealoitteissaan lyhennystä maksuhäiriömerkintöjen säilytysaikaan, taloustaidon oppiaineen tuomista peruskouluihin ja toisen asteen koulutukseen, ulosoton suojaosuuden korottamista ja velkajärjestelyyn pääsemiseksi asetettujen kriteerien kohtuullistamista.
– Jo vuosien ajan on puhuttu suomalaisten yhä kasvavista velkaongelmista ja kansalaisten pahenevasta ahdingosta. Nykyisen hallituksenkaan ohjelmasta ei löydy riittävästi kunnianhimoa lähteä tosissaan ja kaikin keinoin taklaamaan näitä ongelmia – positiivinen luottorekisteri on hyvä alku, mutta se ei riitä. Puheilla ja tilannetta seuraamalla asiat eivät ratkea, vaan vaaditaan päättäväisiä ja konkreettisia toimia, joilla tähän kehitykseen tosissaan puututaan.
Yhä useammalla maksuhäiriömerkintä
Velkaongelmien määrä Suomessa on kasvanut vuosien aikana merkittävästi, ja ne koskettavat yhä useampaa suomalaista. Asiakastiedon tuoreimpien tilastojen mukaan lähes 390 000 suomalaisella on maksuhäiriömerkintä. Ulosoton perintätoimien kohteena puolestaan oli vuonna 2019 yhteensä yli 560 000 suomalaista.
– Lähdin viime syksystä alkaen perehtymään monesta eri näkökulmasta velkaantumiseen ja sen tuloksena nämä konkreettiset aloitteet on saatu aikaan. Syksyn ja talven aikana olen kuullut useita eri asiantuntijatahoja aiheeseen liittyen sekä kansalaisia, jotka velkaongelmien kanssa ovat joutuneet painimaan. Kokonaisuus on kuitenkin todella laaja ja moniulotteinen, joten työtä tämän kokonaisuuden parissa tulee jatkaa edelleen.
Eduskunnassa tullaan käymään perussuomalaisten kansanedustajan Ritva Elomaan keskustelualoitteen seurauksena tämän viikon keskiviikon täysistunnossa ajankohtaiskeskustelu velkaantumiseen liittyvistä asioista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maksuhäiriömerkintä ulosotto suomalaiset lakialoite Ritva ”Kike” Elomaa Sebastian Tynkkynen Velkaantuminen perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koponen: Missä ovat hallituksen lupaamat toimet ylivelkaantumisen vähentämiseksi?

Elomaa: Rangaistus luottotietojen menetyksestä ei voi olla kohtuuton – ”Antakaa nyt ihmisten edes tehdä töitä!”

Mäkynen: Merkinnät maksuhäiriöistä keskeytettävä koronan ajaksi

Purra: Pikavippien mainonta pitäisi kieltää kokonaan
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää