
UM:n viestintäjohtaja infosodankäynnistä: ”Hajota se kokonaisuus, johon vihollinen luottaa”
Informaatiosodan ytimenä on valehtelu, joka muuttuu ”todeksi”. Näin sanoo ulkoministeriön viestintäjohtaja Jouni Mölsä, joka toimi aiemmin pitkään Helsingin Sanomien politiikan toimittajana.
– Ukrainan sodassa on puhuttu Donetskin kansantasavallasta, jota ei voi tunnustaa. Silti monet uskovat, että sellainen on olemassa. Informaatiosota on siis mennyt perille, Mölsä sanoo.
– Ytimessä ei ole totuus – vaan ytimessä on valehtelu.
Mölsä muistuttaa Suomen valinneen 20 vuotta sitten asemansa EU:n arvoyhteisössä ja Pohjoismaana.
– Jos kysytään kansalaisilta, valitsetko tämän ryhmän vai Keski-Aasian unionin, niin läntinen yhteisö yleensä valitaan, oltiin muuten EU:sta mitä mieltä tahansa, Mölsä arvelee.
Kiinalaista sotatiedettä
Mölsän mukaan Venäjän armeija on tutkinut tarkasti kiinalaisen Sun Zu:n muinaista, mutta ajatonta sotatiedettä. Hyökkääjän ensimmäinen tehtävä on vaikuttaa vihollisen mieleen.
– Hajota se kokonaisuus, johon vihollinen luottaa, Mölsä sanoo.
Suomessa luotetaan tutkimuksen mukaan itsenäisyyteen, kansaan, lippuun, talvisotaan, Mannerheimin kuvaan. Ajattelutapa on perinteisesti nationalistinen.
– Krimin valtausta perusteltiin sillä, että bolshevikeilla ei ollut 1950-luvun alussa oikeutta luovuttaa venäläistä Krimiä Ukrainalle. Suomikin täyttää kohta 100 vuotta. Onko Suomi kiistatta itsenäinen, vai olemmeko velkaa siitä jollekin: että emme ole aidosti, vaan armosta itsenäisiä, Mölsä kysyy.
– Onko niin, ettei itsenäisyyttämme ja aluettamme kyseenalaisteta? Vai antoivatko bolshevikit Suomelle itsenäisyyden laittomasti?
Propaganda ei ole Suomen tie
Urho Kekkonen korosti mielellään puheissaan, että Suomi sai itsenäisyytensä Leninin hyväntahtoisuuden ansiosta. Sitä vastaan oli neuvostojohtajien paha väittää. Vaikka Suomea ei ole vielä ajettu seinää vasten, Mölsä kehottaa miettimään, kuinka tämä seikka voidaan kääntää Suomeakin vastaan.
– Propaganda ei ole Suomen tie. Meilläkin on henkilöitä, jotka ilmoittautuvat naapurin tulkiksi, kuten 1970-luvullakin. Mutta heillä ei ole omaa puoluetta eikä edustusta eduskunnassa eikä yhdessäkään kunnassa. Nykyajan totuusfoobikoille ei pidä antaa kokoaan suurempaa merkitystä. Suomi on itsenäinen valtio, jonka rajat ovat pysyvät, Mölsä linjaa.
Totuusfoobikkoja ei pidä pelätä
Suomalaisilla on oikeus sanoa kantansa ilman, että leimataan russofoobikoiksi. Samaan aikaan presidentti voi tehdä Venäjän suhteiden varjelemiseksi mitä hän voi.
– Nyt me elämme välivaihetta. Emme tiedä, kestääkö se viisi vai 20 vuotta. Mutta me tulemme siitä ulos itsenäisinä. Totuusfoobikkoja ei pidä pelätä, Mölsä painotti.
VELI-PEKKA LESKELÄ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomalaistoimittajia uhkailtu Venäjä-uutisoinnista
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.

Jorma Piisinen: Suomalaista koululaitosta on uudistettava rohkeasti ja rehellisesti – ”On tunnustettava tosiasiat”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisisen mielestä Suomi tarvitsee koululaitoksen, jossa myös lahjakas lapsi loistaa. - Lahjakkuus ei ole elitismiä vaan kansallinen voimavara, jota on vaalittava siinä missä heikoimpienkin tukemista.