Artikkeli kuva

Florian David

Useita terrori-iskuja Ranskassa – rajat suljettu, ulkonaliikkumiskielto voimaan

14.11.2015 |01:32

Yli 120 ihmistä on kuollut Pariisissa tehdyissä useisiin kohteisiin tehdyissä terrori-iskuissa perjantai-iltana. Presidentti Francois Hollande on julistanut maahan kansallisen hätätilan ja määrännyt rajat suljettaviksi. Pariisiin on julistettu ulkonaliikkumiskielto, ensimmäistä kertaa sitten toisen maailmansodan. 

Tapahtumat alkoivat, kun automaattiasein varustautuneet miehet alkoivat ampua ihmisiä kahdessa Pariisin keskustassa sijaitsevassa kohteessa. Alueelta on kuultu myös räjähdyksiä.

La Bataclan -konserttisalissa on lisäksi panttivankeja.

Kansainvälisten uutistoimistojen mukaan iskukohteita on seitsemän.

Viranomaiset ovat kutsuneet armeijan apuun. Noin 200 sotilasta on sijoitettu alueelle, jossa iskut tapahtuivat.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä

03.03.2026 |10:38
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää