
Vaalit ratkaistaan somessa – ainakin Ruotsissa
Ruotsidemokraatit pyyhkii pöytää muilla puolueilla sosiaalisessa mediassa ja kannatus sen kun kasvaa. Kristillisdemokraatit, liberaalit ja vihreät ovat somessa hissukseen – ja uhkaavat pudota Ruotsin valtiopäiviltä syksyn vaaleissa. Euroopassa sama kaiku on askelten – kansallismieliset puolueet porskuttavat, koska saavat sanansa kuulumaan siellä, mihin perinteisen median ja perinteisten puolueiden monopoli ei yllä.
Ruotsidemokraatit ovat tilastojen valossa ylivoimaisia maan sosiaalisessa mediassa. Aftonbladet-lehden laskelmien mukaan puolueen aktiivisuus somessa (tykkäykset, jaot, kommentit) on jopa kolminkertainen seuraavaksi aktiivisimpiin vasemmistopuolueeseen ja sosialidemokraatteihin verrattuna.
-Ruotsidemokraatit ovat aikanaan päättäneet panostaa someen ja nyt he keräävät hedelmät, sanoo digitaalimarkkinoinnin guru André Assarsson.
– Muilla puolueilla on perinteisesti hyvät suhteet valtamediaan ja he ovat rakentaneet sen varaan. Ruotsidemokraatit ovat sen sijaan pystyttäneet vahvan oman apparaatin sosiaaliseen mediaan. Jos annat rakkautta, saat sitä takaisin, luonnehtii monikansallisessa Miltton Labs -vaikuttamistoimistossa työskentelevä Assarsson.
Ruotsidemokraattien tiedotuspäällikkö Joakim Wallerstein sanoo asian selvemmin:
– Keskitymme tavallista ihmistä liikuttaviin asioihin ja viemme niitä eteenpäin. Koska valtamediat, kuten osin sosialidemokraattien omistama Aftonbladet, ei julkaise ilmoituksiamme eikä meillä ole omia valtamedian kanavia, meidän on itse asiassa pakko panostaa sosiaaliseen mediaan.
Kansallismieliset liikkeet ovat jyränneet Facebookissa kautta Euroopan. Donald Trumpin, Saksan Afd:n ja Brexitin esimerkit ovat osoittaneet, millainen kyky sosiaalisella medialla on ihmismielten liikuttamiseen. Maahanmuuttokriittinen AfD sai Washington Postin mukaan amerikkalaista apua Harris Media -vaikutustoimistolta ja siirsi kampanjointinsa Facebookiin – tuloksena 12,6 prosenttia annetuista äänistä.
Raha ratkaisee – tai työ
Sosiaalisen median suurin poliittinen taistelutanner on Facebook, joka on jo ruuvannut algoritmejaan tiukempaan suuntaan. Yritysten ja yhteisöjen näkyminen aikajanalla on vähentynyt ja kavereiden lisääntynyt.
Puolueilla on tänään käytännössä kaksi mahdollisuutta saada näkyvyyttä mielipiteilleen: Organisaation on joko kaivettava kuvettaan ja maksettava Facebookille eri tyyppisestä mainonnasta tai sitten puolueen on keskityttävä tuottamaan sisältöä ja levittämään sitä viksusti sosiaalisessa mediassa. Se tarkoittaa sisältöä, joka liikuttaa suuria tunteita ja jota muut jakavat sekä kommentoivat.
Milttonin asiantuntija André Assarsson varoittaa perinteisiä puolueita innostumasta liikaa Facebookista, ne ovat tavallaan jo menettäneet pelin:
– Ruotsidemokraatit ovat yhtä ärhäkkäitä niin sosiaalisessa mediassa kuin televisiossakin, muut puolueet eivät vain voi toimia niin. Äänestäjien tavoittaminen on Assarssonin mukaan tänään todella vaikeaa mutta sosiaalisessa mediassa se onnistuu äänestyspaikalle asti.
– Ja somessa on tarjolla myös luottamusta. Jos joku puolue sanoo itse olevansa hyvä, siihen ei usko kukaan. Mutta jos naapuri ja mummi jakavat puolueen sanomaa Facebookissa, niin silloin siihen uskotaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ilta-Sanomat teetti faktantarkistuksen Teemu Keskisarjan puheista, mutta lukijoille ei kerrota, että faktantarkistaja on vihreissä vaikuttanut kuntapoliitikko
Suomen Uutiset teki faktantarkistuksen Ilta-Sanomien käyttämän faktantarkistajan poliittisista kytköksistä. Tarkistuksessa selvisi, että Keskisarjan puheita arvioivalla faktantarkistajalla on taustaa ja kytköksiä vihreisiin.

Teemu Keskisarjan kolumni: V-sana, T-sana ja R-sana

Päivän pointti: Vihreiden Sofia Virran puheet työtä tekevistä maahanmuuttajista ovat suuresti liioiteltuja

Helsingin Sanomat kaivoi esille asiantuntijan, joka lausuu huntukiellon olevan islaminvastaisuutta – Purra: ”Väitteet eivät kestä loogista ja moraalista tarkastelua”

Juutalaisia vihaava ”transnainen” murhasi lapsia katolisessa koulussa USA:ssa
Minneapolisissa tapahtui kouluammuskelu, jossa hyökkääjä tappoi kaksi lasta ja haavoitti lähes kahtakymmentä. Suomen valtamedia jätti järjestelmällisesti kertomatta, että ampuja oli Trumpia ja juutalaisia vihaava "transnainen".

Teemu Keskisarja: Maahanmuuton lieveilmiöistä pitää puhua oikeilla nimityksillä – ”Työperäinen on valheellinen sana”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja palaa vielä tämän viikon mediakohuun toteamalla, että hän hyvin ymmärtää, miltä Jussi Halla-ahosta aikoinaan tuntui selittää sata kertaa sama asia samoille ihmisille, jotka eivät ymmärrä tai eivät tahdo ymmärtää varsin selkeitä seikkoja.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Järjestöpamput lobbaavat leikkauksia vastaan säilyttääkseen omat ökypalkkansa
Budjettiriihessä käsitellään muun muassa leikkauksia sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuksiin. Järjestöt tietenkin vastustavat kaikkia leikkauksia saamiinsa julkisiin rahoihin. Monet järjestöt ovat palkanneet veronmaksajien rahoilla kovapalkkaisia lobbareita, jotka pyrkivät vaikuttamaan poliitikkoihin, jotta järjestöt saisivat lisää rahaa.

Veronmaksajien rahaa palaa vammaisten ”työllistämiseen” – hankehumppaa ilman konkreettisia tuloksia
Vates-säätiö on yksi monista julkisilla varoilla rahoitettavista yhteisöistä, joiden missiona on edistää vammaisten pääsyä työelämään. Konkreettisia tuloksia, kuten lukuja työllistyneiden vammaisten määristä, ei kuitenkaan Vatesin vuosikertomuksesta löydy.