
Vaalit ratkaistaan somessa – ainakin Ruotsissa
Ruotsidemokraatit pyyhkii pöytää muilla puolueilla sosiaalisessa mediassa ja kannatus sen kun kasvaa. Kristillisdemokraatit, liberaalit ja vihreät ovat somessa hissukseen – ja uhkaavat pudota Ruotsin valtiopäiviltä syksyn vaaleissa. Euroopassa sama kaiku on askelten – kansallismieliset puolueet porskuttavat, koska saavat sanansa kuulumaan siellä, mihin perinteisen median ja perinteisten puolueiden monopoli ei yllä.
Ruotsidemokraatit ovat tilastojen valossa ylivoimaisia maan sosiaalisessa mediassa. Aftonbladet-lehden laskelmien mukaan puolueen aktiivisuus somessa (tykkäykset, jaot, kommentit) on jopa kolminkertainen seuraavaksi aktiivisimpiin vasemmistopuolueeseen ja sosialidemokraatteihin verrattuna.
-Ruotsidemokraatit ovat aikanaan päättäneet panostaa someen ja nyt he keräävät hedelmät, sanoo digitaalimarkkinoinnin guru André Assarsson.
– Muilla puolueilla on perinteisesti hyvät suhteet valtamediaan ja he ovat rakentaneet sen varaan. Ruotsidemokraatit ovat sen sijaan pystyttäneet vahvan oman apparaatin sosiaaliseen mediaan. Jos annat rakkautta, saat sitä takaisin, luonnehtii monikansallisessa Miltton Labs -vaikuttamistoimistossa työskentelevä Assarsson.
Ruotsidemokraattien tiedotuspäällikkö Joakim Wallerstein sanoo asian selvemmin:
– Keskitymme tavallista ihmistä liikuttaviin asioihin ja viemme niitä eteenpäin. Koska valtamediat, kuten osin sosialidemokraattien omistama Aftonbladet, ei julkaise ilmoituksiamme eikä meillä ole omia valtamedian kanavia, meidän on itse asiassa pakko panostaa sosiaaliseen mediaan.
Kansallismieliset liikkeet ovat jyränneet Facebookissa kautta Euroopan. Donald Trumpin, Saksan Afd:n ja Brexitin esimerkit ovat osoittaneet, millainen kyky sosiaalisella medialla on ihmismielten liikuttamiseen. Maahanmuuttokriittinen AfD sai Washington Postin mukaan amerikkalaista apua Harris Media -vaikutustoimistolta ja siirsi kampanjointinsa Facebookiin – tuloksena 12,6 prosenttia annetuista äänistä.
Raha ratkaisee – tai työ
Sosiaalisen median suurin poliittinen taistelutanner on Facebook, joka on jo ruuvannut algoritmejaan tiukempaan suuntaan. Yritysten ja yhteisöjen näkyminen aikajanalla on vähentynyt ja kavereiden lisääntynyt.
Puolueilla on tänään käytännössä kaksi mahdollisuutta saada näkyvyyttä mielipiteilleen: Organisaation on joko kaivettava kuvettaan ja maksettava Facebookille eri tyyppisestä mainonnasta tai sitten puolueen on keskityttävä tuottamaan sisältöä ja levittämään sitä viksusti sosiaalisessa mediassa. Se tarkoittaa sisältöä, joka liikuttaa suuria tunteita ja jota muut jakavat sekä kommentoivat.
Milttonin asiantuntija André Assarsson varoittaa perinteisiä puolueita innostumasta liikaa Facebookista, ne ovat tavallaan jo menettäneet pelin:
– Ruotsidemokraatit ovat yhtä ärhäkkäitä niin sosiaalisessa mediassa kuin televisiossakin, muut puolueet eivät vain voi toimia niin. Äänestäjien tavoittaminen on Assarssonin mukaan tänään todella vaikeaa mutta sosiaalisessa mediassa se onnistuu äänestyspaikalle asti.
– Ja somessa on tarjolla myös luottamusta. Jos joku puolue sanoo itse olevansa hyvä, siihen ei usko kukaan. Mutta jos naapuri ja mummi jakavat puolueen sanomaa Facebookissa, niin silloin siihen uskotaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.















