
Garedew: Algoritmit vievät lapsilta lapsuuden – alle 15-vuotiaiden somekielto etenee
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedewin ajama tavoite sosiaalisen median kieltämiseksi alle 15-vuotiailta on nytkähtämässä eteenpäin.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Vaaralliset somehaasteet -palvelun sivuilta 23. heinäkuuta 2025. Palvelu ilmoittaa vanhemmille netissä leviävistä sometrendeistä, jotka saattavat olla vahingollisia lapsille. / LEHTIKUVA
Media on viime aikoina uutisoinut huolestuttavasta ilmiöstä, jossa alaikäiset nuoret kiipeilevät korkeisiin ja hengenvaarallisiin paikkoihin. Ilmiö liittyy yhä useammin sosiaalisen median haasteisiin ja näkyvyyden tavoitteluun.
Kyse ei ole täysin uudesta ilmiöstä, kansanedustaja Merja Rasinkangas sanoo.
– Toimiessani aiemmin poliisina kohtasin tilanteita, joissa nuoret kiipeilivät koulujen katoille ja aiheuttivat myös tahallista vahinkoa esimerkiksi ilmanvaihtolaitteille. Yhden koulun huopakatolla ajettiin jopa polkupyörällä.
Rasinkangas muistuttaa, että Suomessa rikosoikeudellinen vastuuikäraja on 15 vuotta, mutta vastuu ei rajoitu vain siihen.
– Vaikka nuori olisi alle 15-vuotias, hän on kuitenkin aina vahingonkorvausvelvollinen. Tämä on asia, jota ei aina ymmärretä riittävän hyvin, Rasinkangas toteaa.
Viime aikojen tapahtumat ovat kuitenkin erityisen vakavia. Poliisin mukaan Teiskossa 20.12.2025 sattunut nuorten kiipeily johti vakavaan onnettomuuteen ja liittyi TikTok-haasteeseen. Tammikuun 4. päivänä uutisoitiin puolestaan kahden 10-vuotiaan pojan kiipeämisestä rakennusnosturiin noin 25 metrin korkeuteen.
– Puhumme korkeuksista, jotka vastaavat noin kymmenkerroksisen kerrostalon tasoa. Se on äärimmäisen vaarallista, ja pienikin virhe voi johtaa kohtalokkaisiin seurauksiin, Rasinkangas painottaa.
Vaikka media uutisoi näistä tapauksista laajasti, tieto ei välttämättä tavoita lapsia ja nuoria itseään. Siksi Rasinkangas vetoaa erityisesti vanhempiin ja huoltajiin.
– Kannustan vanhempia puhumaan avoimesti nuorten kanssa ja myös kuuntelemaan heitä. Lasten ja nuorten kännykän käyttöä tulee valvoa ja pohtia, kuinka laajasti eri sovellusten käyttö on sallittua, hän sanoo.
Nettisovelluksia syntyy jatkuvasti lisää, mutta Snapchat ja TikTok ovat edelleen nuorten suosituimpia alustoja. Lapset ja nuoret ovat luonteeltaan uteliaita ja alttiita haasteille sekä yllytyksille.
– Juuri siksi aikuisten on tärkeää puhua asioista niiden oikeilla nimillä ja olla aidosti läsnä. Vastuu nuorten turvallisuudesta on meillä aikuisilla, Rasinkangas muistuttaa.
Rasinkangas toivoo, ettei yksikään nuori enää joutuisi vaaraan sosiaalisen median haasteiden vuoksi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedewin ajama tavoite sosiaalisen median kieltämiseksi alle 15-vuotiailta on nytkähtämässä eteenpäin.

Sosiaalinen media kulkee taskukoossa kaikkialle. Parhaimmillaan se on yhteydenpidon ja vertaistuen väline. Kääntöpuolena puhelimeen perustuva lapsuus on liian usein syrjäyttänyt leikkiin perustuvan lapsuuden, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen.

Perussuomalaisten kansanedustajat Sara Seppänen ja Jaana Strandman toivottavat tervetulleiksi Opetushallituksen ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen uudet digisuositukset, jotka antavat kaivattuja ja selkeitä rajoja lasten ruutuajalle. Kansanedustajat pitävät tärkeänä lapsuuden suojelemista liialliselta ruutuajalta sekä sosiaalisen median paineilta ja korostavat vanhempien vastuuta sekä yhteiskunnan velvollisuutta tukea perheitä digilaitteiden käytön rajaamisessa.

Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Viikon suosituimmat

Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Kolmen maahanmuuttajataustaisen 15-vuotiaan välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää