
Garedew: Algoritmit vievät lapsilta lapsuuden – alle 15-vuotiaiden somekielto etenee
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedewin ajama tavoite sosiaalisen median kieltämiseksi alle 15-vuotiailta on nytkähtämässä eteenpäin.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Vaaralliset somehaasteet -palvelun sivuilta 23. heinäkuuta 2025. Palvelu ilmoittaa vanhemmille netissä leviävistä sometrendeistä, jotka saattavat olla vahingollisia lapsille. / LEHTIKUVA
Media on viime aikoina uutisoinut huolestuttavasta ilmiöstä, jossa alaikäiset nuoret kiipeilevät korkeisiin ja hengenvaarallisiin paikkoihin. Ilmiö liittyy yhä useammin sosiaalisen median haasteisiin ja näkyvyyden tavoitteluun.
Kyse ei ole täysin uudesta ilmiöstä, kansanedustaja Merja Rasinkangas sanoo.
– Toimiessani aiemmin poliisina kohtasin tilanteita, joissa nuoret kiipeilivät koulujen katoille ja aiheuttivat myös tahallista vahinkoa esimerkiksi ilmanvaihtolaitteille. Yhden koulun huopakatolla ajettiin jopa polkupyörällä.
Rasinkangas muistuttaa, että Suomessa rikosoikeudellinen vastuuikäraja on 15 vuotta, mutta vastuu ei rajoitu vain siihen.
– Vaikka nuori olisi alle 15-vuotias, hän on kuitenkin aina vahingonkorvausvelvollinen. Tämä on asia, jota ei aina ymmärretä riittävän hyvin, Rasinkangas toteaa.
Viime aikojen tapahtumat ovat kuitenkin erityisen vakavia. Poliisin mukaan Teiskossa 20.12.2025 sattunut nuorten kiipeily johti vakavaan onnettomuuteen ja liittyi TikTok-haasteeseen. Tammikuun 4. päivänä uutisoitiin puolestaan kahden 10-vuotiaan pojan kiipeämisestä rakennusnosturiin noin 25 metrin korkeuteen.
– Puhumme korkeuksista, jotka vastaavat noin kymmenkerroksisen kerrostalon tasoa. Se on äärimmäisen vaarallista, ja pienikin virhe voi johtaa kohtalokkaisiin seurauksiin, Rasinkangas painottaa.
Vaikka media uutisoi näistä tapauksista laajasti, tieto ei välttämättä tavoita lapsia ja nuoria itseään. Siksi Rasinkangas vetoaa erityisesti vanhempiin ja huoltajiin.
– Kannustan vanhempia puhumaan avoimesti nuorten kanssa ja myös kuuntelemaan heitä. Lasten ja nuorten kännykän käyttöä tulee valvoa ja pohtia, kuinka laajasti eri sovellusten käyttö on sallittua, hän sanoo.
Nettisovelluksia syntyy jatkuvasti lisää, mutta Snapchat ja TikTok ovat edelleen nuorten suosituimpia alustoja. Lapset ja nuoret ovat luonteeltaan uteliaita ja alttiita haasteille sekä yllytyksille.
– Juuri siksi aikuisten on tärkeää puhua asioista niiden oikeilla nimillä ja olla aidosti läsnä. Vastuu nuorten turvallisuudesta on meillä aikuisilla, Rasinkangas muistuttaa.
Rasinkangas toivoo, ettei yksikään nuori enää joutuisi vaaraan sosiaalisen median haasteiden vuoksi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedewin ajama tavoite sosiaalisen median kieltämiseksi alle 15-vuotiailta on nytkähtämässä eteenpäin.

Sosiaalinen media kulkee taskukoossa kaikkialle. Parhaimmillaan se on yhteydenpidon ja vertaistuen väline. Kääntöpuolena puhelimeen perustuva lapsuus on liian usein syrjäyttänyt leikkiin perustuvan lapsuuden, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen.

Perussuomalaisten kansanedustajat Sara Seppänen ja Jaana Strandman toivottavat tervetulleiksi Opetushallituksen ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen uudet digisuositukset, jotka antavat kaivattuja ja selkeitä rajoja lasten ruutuajalle. Kansanedustajat pitävät tärkeänä lapsuuden suojelemista liialliselta ruutuajalta sekä sosiaalisen median paineilta ja korostavat vanhempien vastuuta sekä yhteiskunnan velvollisuutta tukea perheitä digilaitteiden käytön rajaamisessa.

Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Viikon suosituimmat

SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.


Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä Vladimir Putinin mielipuolisten liittolaisten neutralointia mitenkään huonona asiana. Hän kritisoi Facebook-kirjoituksessaan vasemmiston ja kokoomuksen ulkopoliittisen johdon surua ja "kansainvälinen oikeus" -mantraa, joka nykymuodossaan suojelee roistoja, jotka päivittäin tallovat länsimaisten arvojen ja normien päälle ja nauravat kansainväliselle oikeudelle.

Heka hallinnoi useiden miljardien eurojen arvoista asuntovarallisuutta, jota kuormittavat asumishäiriöt, vahingonteot ja luvaton jälleenvuokraus.

Lue lisää

Lue lisää