Väite: Kehitysyhteistyörahojen piti olla ”pääsylippu” YK:n turvaneuvostoon

22.06.2016 |12:37

Puoluetyömies Matti Putkonen kertoi Pekka Haaviston perustelleen kehitysyhteistyörahojen jakamista sillä, että niillä oltaisiin saatu Suomelle paikka YK:n turvaneuvostossa.

– Vuonna 2011 vihreiden Pekka Haavisto väitti minulle pokkana Porin Areenalla, että kehitysyhteistyörahoja ei voi leikata, koska ne ovat pääsylippumme YK:n turvaneuvoston vaihtuvan jäsenen jakkaralle. Viime vaalikaudella poltetut noin 5 miljardia euroa eivät taanneet paikkaa edes porstuaan puhumattakaan pöydästä. Rahat paloivat varmasti. Maineen väitetään säilyneen, mutta Haaviston lupaamaa pääsylippua ei ole näkynyt, Putkonen moitti keskiviikkona Tuumaustunti-ohjelman yhteydessä.

Vuonna 2012 YK:n turvaneuvoston kahteen länsimaille varattuun paikkaan pyrkivät Suomen lisäksi Australia ja Luxemburg. Molemmat valittiin, Suomi jäi rannalle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
5.
Suomen uutiset logo

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”

07.01.2026 |16:07
7.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
8.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää