

Vasemmalta: Lakivaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Leena Meri, toimittaja Maria Asunta, kaupunginvaltuutettu Auri Saarelainen ja lakimies, valtuutettu Onni Rostila. / SU
Toimitus suosittelee
Viikon 20/2022 luetuin
Toukokuu 2022 luetuin
Vihapuhetta kaikkialla näkevä valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen jahtasi nuorta naista kolme vuotta – ja sai lopulta nenilleen
Auri Saarelainen (ps.) voitti valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen. Kahdesti. ”Vihapuhetta vihaava”, poliittisesti ilmeisen latautunut valtakunnansyyttäjä yritti nujertaa nuorta naista äärimmäisen raskaalla rikossyytteellä, perusteetta. Katso helpottuneen Aurin tunteikas haastattelu voitokkaasta oikeustaistelusta.
Olipa kerran oikeusvaltio, jossa asui nuori nainen. Eräänä kauniina päivänä nainen sai lukea mediasta, että hänestä on tehty rikosilmoitus. Häntä syytettiin teosta, jota hän ei tiennyt tehneensä, eikä hän ollut sitä tehnyt.
Häntä kohdeltiin kuin rikollista, koska valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen oli saanut päähänsä, että jotakin rikollista olisi muka tapahtunut.
Tästä poliisin soitosta alkoi kolme vuotta kestänyt lohduton ja kafkamainen oikeusprosessi, joka vei oikeusjahdin uhrin voimia ja varjosti elämää monin tavoin.
Lopputulema tänä keväänä tuli hovioikeudesta: nainen oli syytön.
Tämä syytön nainen, Auri Saarelainen, oli Suomen Uutisten vieraana ”Meillä on asiaa”-haastatteluohjelmassa. Toimittaja Maria Asunnan vieraina tapausta kommentoivat lakimies Onni Rostila sekä lakivaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Leena Meri (juttu jatkuu kuvan alla):
Islamisaation kritiikistä syytteeseen
Mistä sitten oli kyse, mitä pahaa Saarelaisen oletettiin tehneen?
Hän oli kirjoittanut eurovaalien alla vuonna 2019 postauksen, jossa hän kannusti ihmisiä äänestämään europarlamenttivaaleissa. Hän listasi mielestään hyviä syitä äänestää eurovaaleissa, kuten kotimainen maatalous, järkevä rahankäyttö ja oma kansallinen armeija.
Lisäksi hän otti kantaa naisten oikeuksien polkemiseen: ”Äänestämällä voit vaikuttaa siihen, valtaako islamisaatio Euroopan ja poljetaanko naisten oikeuksia tulevaisuudessa. Perussuomalaiset ovat ainoa puolue, joka tätä kehitystä vastustaa johdonmukaisesti.”
Kyseinen päivitys kiihotti valtakunnansyyttäjää niin, että hän nostatti Saarelaista vastaan syytteen. Syyttäjä vaati, että Saarelainen ”tuomitaan rangaistukseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan käräjäoikeuden tuomiossa selostetun rangaistusvaatimuksen mukaisesti ja että Saarelainen määrätään poistamaan lainvastainen verkkoviesti yleisön saatavilta ja hävittämään se”.
Perusteinaan syyttäjä oli lausunut, että ”Saarelaisen oli täytynyt ymmärtää, että lausuma todennäköisesti tai ainakin varsin todennäköisesti on sisällöltään islaminuskoisia solvaava”.
Valtakunnansyyttäjä Toiviainen on kokoomuksen Häkkäsen ”lahja” suomalaisille
Syyttäjä Raija Toiviainen on kokoomuksen ”lahja” meille suomalaisille. Hänet nimitettiin virkaansa Jorma Kalskeen jälkeen vuonna 2018, jolloin oikeusministeri Antti Häkkänen (kok) lausui: ”Syyttäjälaitos on yhteiskunnan ydinpilareita.”
Uusi valtakunnansyyttäjä on Raija Toiviainen. Menestystä vaativaan tehtävään. Syyttäjälaitos on oikeusvaltion ydinpilareita. @syyttajaVKSV @oikeusmin
— Antti Häkkänen (@anttihakkanen) July 13, 2018
Toiviainen alkoi takoa yhteiskuntamme ydinpilareita heti valtaan päästyään. Hän julisti ”vihaavansa vihapuhetta” ja otti vihapuheen erityisen tarkkailun alle. Siis ”vihapuheen”, joka on juridisessa mielessä täsmentymätön. Vihapuheen käsite on sananvapauden kannalta ongelmallinen, ja siitä on muistuttanut esimerkiksi professori, eduskuntatutkija Markku Jokisipilä.
Toiviainen on uransa loppumetreillä ottanut hampaisiinsa useita kansanedustajia: Juha Mäenpään, Mauri Peltokankaan, Sebastian Tynkkysen ja Päivi Räsäsen, jonka suuhun valtakunnansyyttäjä jopa pani sanoja, joita tämä ei ollut sanonut.
Valtakunnansyyttäjä toimii kuin lätkämatsin taktinen viivyttäjä. Hän mielellään pitkittää prosesseja valittamalla käräjäoikeuden päätöksistä hovioikeuteen, kuten hän teki myös Auri Saarelaisen kohdalla.
Prosessin venyminen oli omiaan lisäämään nuoren naisen ahdistusta.
Nuori äiti: ”Onko varaa ostaa lastenvaunuja vai säästänkö sakkoihin?”
Oikeusvaltion pyhä periaate on se, että ihminen on syytön, kunnes toisin todistetaan. Käänteinen todistustaakka ei siis ole oikeusvaltiota. Siitä huolimatta nuorta Auri Saarelaista kohdeltiin kuin hän olisi syyllinen.
Kolmivuotisen painajaisen alkaessa Auri Saarelainen oli aloitteleva nuorisopoliitikko. Kunnallisia luottamustoimia ei hänellä tuolloin ollut. Hän vasta keräsi rohkeutta sanoa julkisesti mielipiteensä, sillä vaatii kanttia esittää vihreiden nuorten maailmankuvasta poikkeavia näkemyksiä.
Mutta sitten, ja ehkä juuri siksi, Aurin elämään ilmaantui vaikutusvaltainen hämmentäjä; vihapuheesta mission itselleen tehnyt valtakunnansyyttäjä.
– Jossakin kohtaa mietin, onko meillä varaa ostaa lastenvaunuja vai onko säästettävä mahdollisiin sakkoihin, Auri muistelee rikosprosessia, jonka keskellä hän tuli raskaaksi ja äidiksi ensi kertaa.
Rikostutkinnan aiheuttama mainehaitta oli suuri. Ystävyyssuhteita katkeili, julkisuus toi painetta läheisille ja ovia sulkeutui nuoren naisen edestä. Hän kuitenkin kokee jälkikäteen, ettei taistelu ollut turhaa.
– Se oli taistelu meidän kaikkien sananvapauden puolesta, ihmisoikeuksien puolesta, Saarelainen sanoo nyt, kun painajainen on lopulta ohi.
Raija Toiviaisen toimet nakertaneet oikeusvarmuutta
Raija Toiviainen jää tänä syksynä eläkkeelle. Perinnökseen hän jättää sananvapauden miinakentän, jossa oikeusvarmuus on vaakalaudalla.
Toiviainen on kuormittanut oikeuslaitosta siihen malliin, ettei tavallinen pulliainen enää voi tietää, mitä saa sanoa ja mitä ei, – eikä syytettykään tiedä, mitä hän on tehnyt väärin. Vallitseva tilanne on omiaan lisäämään kansalaisten ennakkosensuuria ja kaventamaan laajaa sananvapautta.
Toiviaisen toiminta herättää koko joukon kysymyksiä oikeustieteen ja oikeuslaitoksen politisoitumisesta, mikä on kaukana Antti Häkkäsen ihanteesta: ”Syyttäjälaitos on yhteiskunnan ydinpilareita.” Näyttää siltä, että syyttäjänlaitoksesta on tullut ydinpilarin irvikuva.
Valtakunnansyyttäjälle on todettava: me emme unohda sinua.
MARIA ASUNTA
JK: Katso myös muita Suomen Uutisten sananvapautta käsitteleviä haastatteluita:
Onni Rostila, Laura Korpinen:
Olli Immonen:
Markku Jokisipilä:
Joakim Vigelius:
Veikko Vallin, Anni Moilanen, Joakim Vigelius:
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Lautamiesjärjestelmän toimivuus ja tarpeellisuus selvitettävä – ”Lautamiesten valintaperusteet voivat vaarantaa oikeuden riippumattomuuden”

Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaiselle Oikeusteko-palkinto

Oikeusteko-palkittu valtakunnansyyttäjä Toiviainen jahtaa vain ”inhokkejaan” – totesi demarikansanedustaja al-Taeen syyllistyneen vihapuheeseen, mutta ei nostanut syytettä

Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen sai taas nenilleen, Mauri Peltokangas syytön – Hovioikeuden mukaan poliittinen sananvapaus sallii myös tietynlaisen liioittelun ja provokaation
Viikon suosituimmat

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Maahanmuuttokriittinen huippumuusikko jäi sensuurin hampaisiin – brittiradio ei soita hittisinkkua
Legendaarinen brittimuusikko Morrissey tunnetaan rakastettujen laulujensa lisäksi massamaahanmuuton ja woken vastustajana. Morrissey on nyt esittänyt epäilyksiä, että hänen uusinta menestyssingleään ei soiteta radiossa poliittisen sensuurin takia.

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun
Paikallisten asukkaiden kärsivällisyys Espanjan Ceutassa on nyt loppu. Heinäkuun lopulla runsaat 70 000 laitonta maahantunkeutujaa ylitti rajan Marokosta Espanjan Ceutaan ja heistä noin 5 000 oleskelee edelleen alueella. Paikallisten asukkaiden ja laittomien tulijoiden välit ovat kärjistyneet väkivaltaisiksi ja Espanja on pyytänyt Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontexia apuun laittomien palauttamiseksi Marokkoon.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Rikos ei enää kannata – kultakellot ja setelitukut lähtevät huumeparoneilta valtiolle
Jatkossa rikollinen voi menettää selittämättömän omaisuutensa, jos esitutkinnassa tunnistettu omaisuus on todennäköisesti peräisin rikollisesta toiminnasta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää







