Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Valtava kansanjoukko juhlisti itsenäisyyttä tavoittelevan Katalonian kansallispäivää – ”Emme enää välitä siitä, kuka Madridissa hallinnoi”

14.09.2016 |22:44

Sadat tuhannet ihmiset juhlivat sunnuntaina Katalonian kansallispäivää. Katalonian varapresidentti ja alueen talousministeri Oriol Junqueras uskoi juhlapäivän olleen viimeinen Madridin keskushallinnon alla. Katalonian paikallishallinto pyrkii edelleen itsenäisyyteen ensi kesänä.

Paikallisen poliisin arvion mukaan Katalonian hallinnollisen keskukseen Barcelonaan oli kokoontunut 800 000 juhlijaa. Määrä vastaa noin kymmenesosaa koko Katalonian väestömäärästä. Madridista käsin juhlaan osallistui 370 000 ihmistä.


Barcelonaan kerääntynyt juhlakulkue 11.9.2016. Monet heiluttavat itsenäistä Kataloniaa symboloivaa estelada-lippua.

Espanjan syvä hallintokriisi

Espanja on ollut ilman toimivaa hallitusta kuukausien ajan. Maassa on järjestetty kahdet vaalit, mutta hallitussopua ei ole löytynyt. Joulupäivänä saatetaan pitää kolmannet parlamenttivaalit. Katalonialla ei siten ole sopivaa neuvotteluosapuolta alueen tulevaisuudesta. Se ei tunnu kuitenkaan kansallismielisiä katalaaneja haittaavan.

– Emme me oikeastaan enää välitä siitä, kuka Madridissa hallinnoi. Koska asiat eivät etene siellä suuntaan taikka toiseen niin me vain julistaudumme itsenäisiksi. Se on siinä, toteaa 39-vuotias puheterapeutti Montse Pedra brittilehti Guardianille.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon

08.08.2026 |13:32
5.
Suomen uutiset logo

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia

10.08.2026 |21:19
6.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
10.
Suomen uutiset logo

Garedewilta uusi lomake vanhemmille: Woke-kielto lapsille

11.08.2026 |10:38

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää