Vartiaiselta ei heru ymmärrystä maanviljelijöille

11.03.2016 |12:44

Kansanedustaja Juhana Vartiaiselta (kok.) ei heru liiemmälti myötätuntoa traktorimarssiin osallistuville mielenosoittajille. Vartiainen pohtii Twitterissä, mitä pitäisi ajatella siitä, kun kansantalouden ylivoimaisesti tuetuin elinkeino osoittaa mieltään jotta tuettaisiin vielä enemmän?

Taloustutkija Marja-Liisa Halko huomauttaa Vartiaiselle, että useiden viljelijöiden tilanne on kohtuuton sen vuoksi, koska tukimaksatukset ovat myöhästyneet.

Vartiainen kehottaa viljelijöitä kääntymään pankkien puoleen. Perustelu ei Marja-Liisa Halkoa vakuuta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
6.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää