Vartiaiselta ei heru ymmärrystä maanviljelijöille

11.03.2016 |12:44

Kansanedustaja Juhana Vartiaiselta (kok.) ei heru liiemmälti myötätuntoa traktorimarssiin osallistuville mielenosoittajille. Vartiainen pohtii Twitterissä, mitä pitäisi ajatella siitä, kun kansantalouden ylivoimaisesti tuetuin elinkeino osoittaa mieltään jotta tuettaisiin vielä enemmän?

Taloustutkija Marja-Liisa Halko huomauttaa Vartiaiselle, että useiden viljelijöiden tilanne on kohtuuton sen vuoksi, koska tukimaksatukset ovat myöhästyneet.

Vartiainen kehottaa viljelijöitä kääntymään pankkien puoleen. Perustelu ei Marja-Liisa Halkoa vakuuta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
4.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
6.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
7.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää