Artikkeli kuva

Viikon 39/2024 luetuin

Vasemmistoliiton piirin puheenjohtajiston Esa Annala: ”kuolema persuille”

22.09.2024 |15:46

Vasemmistoliiton Kaakkois-Suomen piirin puheenjohtajistoon kuuluvan Esa Annalan viesti hätkähdyttää. Hän kirjoittaa Threads-viestipalvelussa stobeliuz-nimimerkillä:

”Tälleen äärivassarina (ei-kommunistina) tekee nykyään enenemässä määrin mieli sanoa, että kuolema persuille. Tällaisena 100-kiloisena ex-raksamiehenä voisin myös toteuttaa tämän fantasian aika helposti. Kertokaapa, että miksi ei. politiikka

Viesti on kirjoitettu lauantaiyönä.

Vasemmistonuoriin kuuluva henkilö yrittää rauhoitella aggressiivisesti kirjottavaa Annalaa: ”Kannattaa lopettaa ennen kuin edes aloitat. Toivottavasti myös ymmärrät poistaa tämän aloituksen”

Kirjoitus oli sunnuntai-iltapäivänä edelleen näkyvissä.

Suomen Uutiset kirjoitti taannoin vasemmistoliiton läntisen alueen toiminnanjohtajan Misha Dellingerin tuhoamiskehoituksista. Dellingerin perustamalta Twitter-tililtä oli kylvetty systemaattisia murhakehotuksia sekä nimetty vihan kohteita. Hän päätyi eroamaan tehtävästään.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää