Vieraskielisten yliedustus niin työttömyyden kuin toimeentulotukimenojenkin kohdalla on merkittävää. Maahanmuuttajataustaisten työttömyys on liki kaksinkertaistunut vuodesta 2022. Samaan aikaan suomalaisten työttömyys on pysynyt lähes samalla tasolla.
– Toimeentulotukiuudistus astui voimaan tämän kuukauden alussa, ja sen tarkoituksena on vahvistaa perustoimeentulotuen roolia tilapäisenä apuna, totesi Mikko Lundén.
Vieraskieliset negatiivisten tilastojen kärjessä
Perussuomalaiset korostaa, että ulkomailla syntyneiden työttömyysaste oli viime vuoden lopulla 19,3 prosenttia ja Suomessa syntyneiden noin 7,8 prosenttia. Tämän lisäksi iso osa työikäisistä ulkomaalaisista ei ole edes työttöminä vaan työvoiman ulkopuolella. Taustalla on muun muassa maahantulon perusteena olleet perheenyhdistämiset sekä Sanna Marinin hallituksen vapauttama opiskelijamuutto.
Lundén muistutti, että tiettyjen maahanmuuttajaryhmien työttömyys on Suomessa suurta.
– Kaikkiaan perustoimeentulotukea saavien kotitalouksien määrä kasvoi viime vuonna kolme prosenttia ja kustannukset nousivat viidenneksellä, ja toimeentulotuen saajissa vieraskielisillä on selkeä yliedustus.
Sosiaaliturvaa velvoittavammaksi
Perussuomalaiset on lukuisia kertoja tuonut esille vastikkeettomaan rahanjakoon liittyviä ongelmia sekä liittänyt keskusteluun kansalaisuusperusteisen sosiaaliturvan. Kun rahaa jaetaan ilman velvoittavuutta, madaltaa se osaltaan tulijoiden halua integroitua suomalaiseen yhteiskuntaan.
Hallitus korjaa uudistuksella nyt näitä ongelmia ja luo taloudellisesti kestävämmän sosiaaliturvamallin. Lundén mainitsi, että jatkossa kotoutumissuunnitelman laiminlyönti voi johtaa toimeentulotuen perusosan alentamiseen. Hän korosti perussuomalaisten kannattavan tätä uudistusta.
– Sosiaaliturvamenomme paisuvat paisumistaan, ja ne on saatava taittumaan. Aktiivinen sosiaalipolitiikka tarjoaa oikeuksien lisäksi velvollisuuksia, Lundén linjasi.