Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Viranomaisten tiedonvaihtoa tehostetaan – poliisille mahdollisuus luovuttaa tietoja tärkeän yleisen ja yksityisen edun vuoksi

04.07.2025 |15:14

Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksen, jolla sujuvoitetaan poliisin ja muiden viranomaisten tiedonvaihtoa. Tarkoituksena on torjua rikollisuutta entistä tehokkaammin.

Hallituksen esityksellä parannettaisiin erityisesti poliisin tiedonvaihtoa. Tarkoitus on parantaa poliisin mahdollisuuksia mm. luovuttaa tietoa.

Taustalla on esimerkiksi tapaus, jossa kahta keskusrikospoliisin virkamiestä syytettiin tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta tapauksessa, jossa oli kyse järjestäytyneen rikollisryhmään kuulumista koskevan taustatiedon luovuttamisesta kaupungin rakennusvirastolle.

Hovioikeus katsoi, että tieto henkilön kuulumisesta järjestäytyneeseen rikollisryhmään on yksityiselämää koskeva salassa pidettävä tieto.

Tiedonluovutusta painavasta syystä

Lakia halutaan täsmentää siten, että poliisille lisättäisiin mahdollisuus luovuttaa tietoja tärkeän yleisen ja yksityisen edun vuoksi. Tärkeä yleinen etu voisi liittyä esimerkiksi vakavan ja järjestäytyneen rikollisuuden torjuntaan ja yhteiskunnan suojaamiseen rikollisryhmien toiminnalta tai vaikutukselta. Tärkeä yksityinen etu voisi puolestaan liittyä esimerkiksi siihen, että tietojen luovuttamisen voidaan katsoa olevan lapsen tai nuoren edun mukaista esimerkiksi moniviranomaisyhteistyössä.

Lisäksi lakiin lisättäisiin mahdollisuus saada sote-viranomaiselta tieto henkilön läsnäolosta sote-palveluntarjoajan toimitiloissa.

Taustalla on mm. tapaus, jossa kadonneen henkilön löytämiseksi poliisi oli pyytänyt HUS-kuntayhtymältä tiedon siitä, oliko kadonneeksi ilmoitettu ikääntynyt ja muistisairas henkilö mahdollisesti sairaalassa. Pyydettyä tietoa ei annettu ja hallinto-oikeus hylkäsi poliisilaitoksen valituksen. KHO sentään oli sitä mieltä, että tiedonluovutukseen oli painava syy, mutta nyt tämäkin korjattaisiin lakiin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Lakiehdotus puuttuisi ankarammin hälytystehtävissä kohdattuun väkivaltaan – hallitus haluaa varmistaa poliisien, pelastajien ja ensihoitajien rikosoikeudellisen suojan kaikissa tilanteissa

06.02.2025 |11:06
Suomen uutiset logo

Biometrisiä tietoja koskevaan sääntelyyn halutaan muutoksia – tavoitteena erityisesti vakavien rikosten torjunnan vahvistaminen

03.02.2025 |19:13

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
6.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17
7.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
9.
Suomen uutiset logo

Demarit vaatii nyt lisää rahaa maahanmuuttajien kotoutumispalveluihin – sisäministeri Mari Rantanen torppaa: Raha ei ole järkevä mittari – ”Tulijoille pitää olla velvoitteita”

27.06.2025 |19:09
10.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää