Artikkeli kuva

TWITTER

Abit joutuivat luopumaan koronan takia penkkareista, mutta vihreät kuntavaaliehdokkaat ramppaavat edelleen kouluissa kampanjoimassa

12.02.2021 |01:06

Turkulainen Kai Sorto oudoksuu vihreiden kuntavaaliehdokkaiden vierailuja Turun kouluihin. Alueen koulut ovat koronan vuoksi joutuneet rajoittamaan toimintaansa monin tavoin, muun muassa luopumalla perinteisestä penkinpainajaisten juhlallisuuksista.

PS:n eduskuntaryhmän työntekijä Kai Sorto kysyy Twitterissä: ”Vähän outoa, että vihreiden kuntavaaliehdokkaat vierailevat Turun kouluissa, samalla kun tartuntoja on yritetty ehkäistä varsin raskain ja mittavin varotoimin. Miksi näin?”

Turun vihreiden puheenjohtaja Konsta Weber vastaa: ”Maskit oli päässä kaikilla, turvaväleistä huolehdittiin ja sisällä käytiin lyhyesti opettajan kutsumana.”

Kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) liittyy keskusteluun: ”Mikä oli vierailun tarkoitus ja oliko se aivan välttämätön? Erikoista, että perustelette sitä opettajan kutsulla, kun Varsinais-Suomi on kuitenkin levämisvaiheessa, löydetty virusmuunnosta ja työpaikoillakin suositellaan etätyötä. Turvallinen tila koskettaa myös nuoria.”

Weber ei enää vastaa Junnilalle.


Myös turkulainen PS-aktiivi Jessica Vahtera kommentoi myös asiaa: ”Monet turkulaiset koulut ovat etäopetuksessa. Oppilaita ei päästetä kouluihin oppimaan. Silti vihreät kuntavaaliehdokkaat saavat käydä kampanjoimassa oppilaitoksissa?”

https://twitter.com/JessicaVahtera/status/1359832000736219138


SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin

28.09.2026 |13:03
4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20
6.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi